Po novem bo nekdo s 40-urnim tečajem nadziral kmete, kako ravnajo z živalmi

Drugi dan 12. redne seje državnega zbora je zaznamovala tudi razprava o noveli Zakona o zaščiti živali, ki ji je Poslanska skupina Slovenske demokratske stranke (SDS) zaradi slabih rešitev, ki jih ni podprla niti stroka, nasprotovala.

Poslanec Andrej Kosi je izrazil svoje zaskrbljenosti glede novih določb zakona, ki uvajajo nadzor s strani “kvalificiranih prijaviteljev” nad ravnanjem z živalmi. “Primere, ko se z živalmi pretresljivo grdo ravna, je seveda treba preprečiti. Za to imamo v državi ustrezne inštitucije, imamo veterinarsko inšpekcijo, tudi policija lahko ukrepa. Zdaj pa bo nekdo s 40-urnim tečajem nadziral kmete, kako ravnajo z živalmi?” je dejal.  Kosi je tudi poudaril, da stroka jasno nasprotuje temu zakonu: “Stroka jasno in glasno kliče, da temu nasprotuje.”

Nadalje je Kosi izpostavil dvom o smiselnosti prepovedi privezovanja živali: “Pes, ki je na dolgi verigi in pletenici in ima nekih 100 kvadratov, je bolj omejen kot pes v nekem boksu s 5 ali 6 kvadratov površine? Pes na verigi z ustreznim prostorom, hišo oz. uto in senco, ni mučena žival.”  Izpostavil je tudi vprašanje nadzora živali v stanovanjih in drugih zasebnih lastninah. Vprašal je, kako bo to izvedljivo in ali bo nekdo stal pred blokom in zapisoval, kolikokrat gre kdo na sprehod s svojimi živalmi.

Jožef Lenart je izpostavil pomanjkanje strokovnosti pri nadzoru nad ravnanjem z živalmi: “Razna društva bodo imela prednost pred veterinarji, agronomi, inšpektorji. Jaz, ki sem prebral 2 knjigi o psih, se nimam za poznavalca in eksperta. Za takšen nadzor so pristojni samo tisti, ki so te zadeve resno študirali.” Poslanec je nadalje navedel, da so proti zakonu izrazili nasprotovanje tudi številni strokovnjaki in organizacije, vključno s Sindikatom veterinarjev, Zadružno zvezo Slovenije, Govedorejskim poslovnim združenjem, Zvezo podeželske mladine,Veterinarsko zbornico, Kinološkim društvom, Biotehniško fakulteto in mnogi drugi.

Poslanka Alenka Helbl je v razpravi povedala: “Tisti, ki imamo pomisleke proti takšnemu zakonu o zaščiti živali, imamo tudi živali in smo njihovi ljubitelji. In z njimi živimo. In nismo proti društvom za zaščito živali. Z njimi sodelujemo. Obsojamo tudi vsa nasilna in ekscesna dejanja nad živalmi. A temu zakonu nasprotuje celo sama stroka.Polna usta so vas in vašega predsednika, da sledite stroki. A že drugič danes govorimo o zakonu, ki ni usklajen s stroko. Kako naj podpremo zakon o zaščiti živali, ki ga je na 13 straneh raztrgala zakonodajno-pravna služba?”

Da so rešitve, ki jih prinaša novela zakona, sporne in nepraktične, je izpostavil tudi Andrej Hoivik. “Vsi se strinjamo, da je potrebno opozarjati na ekscesne primere. A nevladne organizacije bodo protizakonito fotografirale zasebno lastnino. Žal me ne morete prepričati, da to ne predstavlja protiustavnosti. Če bi šlo res za zaščito živali in njihovo korist, bi lahko predlagatelji to rešili na drug, bolj praktičen in učinkovit način.”

Novelo so kljub nasprotovanju stroke in pomislekom zakonodajno-pravne službe, ki je novelo “raztrgala” kar na 13 straneh mnenja, podprli poslanci vseh koalicijskih poslanskih skupin.

 

Spletno uredništvo