Zaradi potrebe po jasnih tržnih poteh in znanem poreklu hrane sta nekdanji minister Podgoršek in nekdanji minister Počivalšek sprejela Pravilnik o zagotavljanju sledljivosti porekla za goveje, prašičje, ovčje, kozje in perutninsko meso. Ta stopi v veljavo 30. oktobra 2023. Ob pripravi tega pravilnika so deležniki v kmetijstvu zahtevali podobno ureditev tudi na drugih področjih, ne le zgolj pri svežem mesu.

Poslanec Tomaž Lisec je na ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ireno Šinko naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi s pripravo pravilnika o uvedbi masnih bilanc.

Celotno poslansko vprašanje objavljamo spodaj:

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je 18. 9. 2023 predstavila ugotovitve nadzora nad ostanki pesticidov v živilih. Pri predstavitvi so bile podane informacije o neskladnosti zaradi ostankov pesticidov v breskvah iz Srbije, slivah iz Poljske in kumaricah iz Srbije. Prav tako lahko na spletni strani Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin spremljamo odpoklice številnih živil, pridelanih v tujini (rozine iz Italije, fižol iz Hrvaške in Gane, kolači iz Avstrije, sir iz Francije, zamrznjena zelenjava iz Belgije, ribe iz Hrvaške itd.).

Iz preteklih objav Varuha odnosov v verigi preskrbe s hrano so zaznani sumi potvorbe porekla blaga zlasti v verigi preskrbe z mesom in mesnimi izdelki. Varuh je pozival in še vedno poziva k uvedbi masnih bilanc oziroma sledljivosti od pridelovalca/rejca do potrošnika.

Zaradi potrebe po jasnih tržnih poteh hrane in znanega porekla hrane brez dvomov o poneverbah porekla sta nekdanji minister, pristojen za kmetijstvo Podgoršek in nekdanji minister, pristojen za trgovino Počivalšek sprejela Pravilnik o zagotavljanju sledljivosti porekla za nepredpakirano sveže, ohlajeno in zamrznjeno goveje, prašičje, ovčje, kozje in perutninsko meso. Skladno s prehodnimi določbami pravilnik stopi v veljavo 30. 10. 2023.

Ob pripravi tega pravilnika so deležniki v kmetijstvu zahtevali podobno ureditev tudi na drugih področjih, ne le zgolj pri svežem mesu. Ob sprejemanju sprememb Zakona o kmetijstvu, ki je podal pravno podlago za sprejem takšnih pravilnikov, jim je ekipa Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano obljubila, da bo takoj po sprejemu prvega pravilnika pričela s pripravo podobnega pravilnika o uvedbi masnih bilanc tudi za ostale skupine živil.

Glede na navedeno sprašuje:

1. V kakšni fazi je priprava pravilnikov za uvedbo masnih bilanc od kmeta do kupca pri ostalih živilih?

2. Kako poteka proces priprave na začetek uveljavitve že sprejetega pravilnika?

3. Kdaj predvidoma bodo z masnimi bilancami pokrite vse skupine živil?

 

Spletno uredništvo