Vsi dosedanji poskusi, da bi odgovorni vendarle stopili na zavoro, zaščitili eno izmed najbolj ohranjenih naravnih območij v Sloveniji ter prisluhnili civilni družbi, ljudem in stroki – kar ste nenazadnje obljubljali v predvolilni kampanji – so bili neuspešni, saj kljub velikemu nasprotovanju tega projekta, vi še kar vztrajate.

Poslanka mag. Karmen Furman je na vlado naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z nedopustno izgradnjo vetrnih elektrarn na Pohorju.

Celotno poslansko vprašanje objavljamo spodaj:

Spoštovani,

projektu izgradnje 56 vetrnih elektrarn na Pohorju, ki je trenutno v fazi pridobivanja gradbenega dovoljenja na Ministrstvu za naravne vire in prostor, nasprotujejo praktično vsi, ki v okolju, kjer naj bi bile vetrnice postavljene, tudi živijo – občani občin Slovenska Bistrica, Zreč, Oplotnice in Ruš, njihovi izvoljeni predstavniki v občinskih svetih in župani. Ustanovljenih je bilo tudi več civilnih iniciativ. Glede na znane mikrolokacije postavitve objektov, in sicer 21 vetrnih elektrarn na območju Treh kraljev, 14 na območju Frajhama in 21 na območju Kota na Pohorju, je šest vernic načrtovanih celo na vodnih virih. Slednje med drugim predstavlja veliko tveganje za vse, ki se oskrbujejo s pitno vodo, zato projektu odločno nasprotuje podjetje Komunala Slovenska Bistrica kot upravljalec pohorskih vodnih virov, ter ogroža številne državne gozdove, zaradi česar je negativno strokovno mnenje, in to na predlog investitorja, izdal tudi Zavod za gozdove Slovenije, Območna enota Maribor.

Vsi dosedanji poskusi, da bi odgovorni vendarle stopili na zavoro, zaščitili eno izmed najbolj ohranjenih naravnih območij v Sloveniji ter prisluhnili civilni družbi, ljudem in stroki – kar ste nenazadnje obljubljali v predvolilni kampanji – so bili neuspešni, saj kljub velikemu nasprotovanju tega projekta, vi še kar vztrajate.

Še več, v zadnjem času me je več sogovornikov opozorilo, v kolikor se bodo domneve seveda tudi potrdile, na izjemno zaskrbljujočo namero, ki jo odgovorni peljete skozi državno družbo Slovenski državni gozdovi (SiDG). Slednja je v preteklosti kot mnenjedajalec že izdala negativno mnenje pri podelitvi stavbnih pravic za projekt izgradnje vetrnih elektrarn, ker ne bi sledil ciljem, ki so določeni z Zakonom o gospodarjenju z gozdovi v lasti Republike Slovenije. A ker izdano negativno mnenje ovira nadaljnji postopek izdaje gradbenega dovoljenja za izgradnjo vetrnih elektrarn, je uprava SiDG, ki ste jo nastavili vi, aprila letos objavila javno naročilo z naslovom »Razvojne naloge za optimizacijo procesov pri upravljanju gozdov v lasti Republike Slovenije«. V okviru tega predmetnega javnega naročila pa je predvidenih več razvojnih nalog, med drugim, da lahko naročnik naroča tudi druge razvojne naloge, na primer izdelavo strokovnih podlag za podelitev stavbnih pravic za postavitev vetrnih elektrarn z vidika vpliva na gospodarjenje z državnimi gozdovi. Po mnenju mnogih sedaj s tem obstaja realna nevarnost, da boste pridobili novo, drugačno mnenje, ki bo v prid projektu izgradnje vetrnih elektrarn na Pohorju.

Glede na vse navedeno sprašuje sledeče:

1. Zakaj ste se odločili, da v okviru novega javnega naročila omogočite tudi izdelavo strokovnih podlag za podelitev stavbnih pravic za postavitev vetrnih elektrarn z vidika vpliva na gospodarjenje z državnimi gozdovi ob dejstvu, da je družba Slovenski državni gozdovi že izdala negativno mnenje za podelitev stavbnih pravic za izvedbo tega projekta?

2. Ali držijo domneve, da želite preko družbe Slovenski državni gozdovi pridobiti novo, drugačno mnenje, ki bo tokrat v prid projektu izgradnje vetrnih elektrarn na Pohorju?

3. Zakaj še vedno vztrajate pri izgradnji vetrnih elektrarn na Pohorju, ki mu nasprotujejo stroka in tisti, ki se jih projekt v lokalnem okolju dotika?

 

Spletno uredništvo