Volilni molk – zakaj le?

Prav zanima nas, zakaj samo še v Sloveniji držimo tradicijo volilnega molka, ki je v resnici povsem neučinkovit.

Na predčasnih volitvah je dovoljen – v soboto in nedeljo pa so lahko povsem isti akterji kaznovani?

Ta uredba je neumna in povsem nepotrebna – kaznovani so zgolj mediji in stranke, ki prepozno pozovejo volivce na volišča (letak najdeš prepozno v poštnem nabiralniku).

Posamezniki pa seveda lahko na družabnih omrežjih objavljajo kar se jim zahoče. Zakaj torej volilni molk?

Wikipedija:

“Slovenija je med letoma 1988 in 2016 poznala eno najstrožjih ureditev volilnega molka, kjer je bilo na dan pred glasovanjem in na dan glasovanja prepovedano vsako omenjanje kandidata, pri katerem bi o kandidatu govorili z naklonjenostjo ali kritično. Od leta 2016 velja prepoved propagande le še za stranke, kandidate in s kampanjami povezane osebe, medtem ko za ostale prepoved in s tem molk ne velja več. Prepoved plačane propagande in oglaševanja poznajo v Franciji in nekaterih vzhodno-evropskih demokracijah. V večini evropskih držav je propaganda tudi na dan glasovanja neomejena.”

In še tole, kar je zelo, zelo pomembno, ponovno Wikipedija:

“Vrhovno sodišče RS je s sodbo IV Ips 31/2016 odločilo, da “za pojem propagande je konstitutivnega pomena, da gre za vplivanje ali poskus vplivanja na določen krog ali čim večjo skupino ljudi, pojem propagande pa vključuje tudi načrtno oziroma sistematično ravnanje. … Takšna objava pisanja […] ne zasleduje neposrednega propagadnega namena, upoštevajoč, da bi kršitelj lahko s takšno objavo zasledoval tudi polemični, vedoželjni, običajno pogovorni, znanstveni ali kakšen drug namen […] Vsaka izjava o trenutnih družbenih oziroma lokalnih razmerah, četudi kritična, še ne pomeni propagande v volilne namene, prav tako pa volilne propagande ne predstavljajo posamične objave takšnih izjav v časopisnih oziroma družbenih omrežjih.”[1] Po mnenju pravnikov Jurija Toplaka in Cirila Ribičiča od te sodbe dalje volilnega molka v Sloveniji ni več.[2][1]

Če je temu torej tako – zakaj današnji mediji še vedno “farbajo” državljane, jih strašijo in omejujejo pri odločanju – nekateri si pač želijo povedati kako bodo glasovali, pa se bojijo kazni?

In zakaj se še vedno išče kršitelje, ki to sploh niso? Še bolj je vprašljivo – zakaj morajo plačevati kazni?

Imamo v Sloveniji več sodišč, ki razlagajo zakonodajo povsem nasprotno in niso enotni – ali pa bomo enkrat končno imeli sodišča, ki bodo verodostojna in jim bodo državljani lahko zaupali?

Kakorkoli – volilni molk je zgolj za tiste, ki še niso dojeli, da je svoboda govora osnovna človekova pravica; da mnenja ne smejo biti kazniva; da se lahko govori tudi pred volitvami in med volitvami; da posamezniki lahko pozivajo prijatelje, da se udeležijo volitev – to ni kaznivo in vam je dovoljeno!

Le povedal vam tega ni nihče – ker plačani mediji nabijajo zgolj o kršitvah!

Upamo, da se te neumnosti čim prej rešimo – kakšen volilni molk – zbudite se v demokraciji in svobodi govora!

Miha