V praksi se je jasno izkazalo, da je zakon neživljenjski in nesmiseln, kar odraža tudi veliko število pripomb, ki jih je prejelo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Zakon je potrebno razveljaviti oziroma vrniti v stanje pred uveljavitvijo sprememb o t. i. obveznem »štemplanju«. 

Poslanka Anja Bah Žibert je na vlado naslovila pisno poslansko pobudo pobudo v zvezi z evidentiranjem delovnega časa.

Celotno poslansko pobudo objavljamo spodaj:

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je sporočilo, da je po treh mesecih od uvedbe t. i. obveznega evidentiranja na podlagi Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki ga je nesmiselno sprejela vladna koalicija, prejelo 218 pripomb. Sporočili pa so tudi, da bodo glede pripomb iskali kompromise.

Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so dodatno pojasnili, da so pripravili osnutek sprememb Zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki naj bi ga socialnim partnerjem predstavili do konca meseca februarja 2024. Osnutek naj bi med drugim določal črtanje evidentiranja odmora in možnost, da se evidentiranje nekaterih drugih podatkov uredi drugače s kolektivno pogodbo dejavnosti.

V praksi se je jasno izkazalo, da je zakon neživljenjski in nesmiseln, kar odraža tudi veliko število pripomb, ki jih je prejelo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Zakon je potrebno razveljaviti oziroma vrniti v stanje pred uveljavitvijo sprememb o t. i. obveznem »štemplanju«. Preučevanje pripomb lahko traja več mesecev, kakor tudi sprejetje novih sprememb, ki naj bi jih v osnutku predlagalo Ministrstvo za delo, družino socialne zadeve in enake možnosti. Prav tako pa je očitno tudi Ministrstvo za delo, družino socialne zadeve in enake možnosti spoznalo, da je zakon neživljenjski, na kar sem opozarjala že ob prvi obravnavi predloga zakona in da naj bodo ukrepi stvar kolektivnih dogovorov.

Vladi Republike Slovenije zato predlagam, da v najkrajšem možnem času vrne Zakon o evidencah na področju dela in socialne varnosti v stanje pred uveljavitvijo sprememb in s tem sledi mnenju delodajalcev in delojemalcev ter da ob tem ne čaka na dolgotrajne analize prispelih pripomb in posledično prepreči nastanek še dodatne škode, ki jo z vsakim nadaljnjim dnem veljavnosti in uporabe povzroča trenutno veljavni zakon

 

 

Spletno uredništvo