Zaradi očitkov o sodelovanju uslužbencev Agencije Združenih narodov za pomoč palestinskim beguncem na Bližnjem vzhodu (UNRWA) v napadu 7. oktobra 2023, so nekatere države začasno ustavile financiranje. Med te države spadajo ZDA, Kanada, Avstralija, Velika Britanija, Nemčija, Francija, Italija, Nizozemska, Švica, Finska, Estonija, Japonska, Avstrija, Islandija, Romunija in Švedska. Financiranje je ustavila tudi Evropska komisija.

Poslanec Andrej Kosi je na vlado naslovil pisno poslansko pobudo v zvezi s prekinitvijo financiranja Agencije Združenih narodov za pomoč palestinskim beguncem na Bližnjem vzhodu (UNRWA).

Celotno poslansko pobudo objavljamo spodaj:

 

Zaradi očitkov o sodelovanju uslužbencev Agencije Združenih narodov za pomoč palestinskim beguncem na Bližnjem vzhodu (UNRWA) v napadu 7. oktobra 2023, so nekatere države začasno ustavile financiranje. Med te države spadajo ZDA, Kanada, Avstralija, Velika Britanija, Nemčija, Francija, Italija, Nizozemska, Švica, Finska, Estonija, Japonska, Avstrija, Islandija, Romunija in Švedska. Financiranje je ustavila tudi Evropska komisija, saj morebitna vpletenost članov v terorizem sproža zaskrbljenost glede prihodnosti humanitarne pomoči.

Nasprotno pa se je slovenska vlada odločila, da nadaljuje financiranja UNRWA, kar odmeva tudi v tujini. Kot vemo Slovenija z UNRWA nima sklenjenega sporazuma o financiranju, vlada pa o prispevkih tej agenciji odloča sproti. O le teh pa letos še ni odločala. Republika Slovenija sicer redno prispeva k delovanju UNRWA s prispevki v višini od 50.000 do 150.000 evrov letno. V oktobru lanskega leta pa je Vlada RS na 136. dopisni seji sprejela sklep, s katerim je namenila še dodatnih 150.000 evrov humanitarnega prispevka omenjeni agenciji za pomoč palestinskim beguncem na Bližnjem vzhodu.

V zvezi z navedenim dajem Vladi RS pobudo, da po vzoru zahodnih in jedrnih držav prekine financiranje Agencije Združenih narodov za pomoč palestinskim beguncem na Bližnjem vzhodu (UNRWA).

 

 

 

Spletno uredništvo