Prodaja tujemu skladu bi bila v škodo slovenskega športa in sicer predvsem z vidika financiranja. Predsednik Fundacije za šport Branko Zorman je izjavil »Za to leto bomo razdelili 11 milijonov evrov. Če pride do prodaje, si upam napovedati, da bomo v prihodnje imeli na voljo samo šest do sedem milijonov evrov, kar za nekatere panožne zveze pomeni pogreb«.

Poslanec Zvone Černač je na ministra za finance Klemna Boštjančiča naslovil pisno poslansko pobudo v zvezi s prodajo Športne loterije Slovenije in igre na srečo d.d.

Za vas spodaj objavljamo poslansko pobudo v celoti:

Športna loterija Slovenije in igre na srečo d.d. (Športna Loterija Slovenije) je družba, ki zagotavlja znatna sredstva športnim organizacijam preko Fundacije za financiranje športnih organizacij in zagotavlja znatna sredstva tudi invalidskim organizacijam preko Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij. Letni promet Športne loterije Slovenije presega 100 milijonov evrov, lanski dobiček je bil 4 milijone evrov, tako promet kot dobiček se iz leta v leto povečuje. Preko obeh fundacij prejmejo športne in invalidske organizacije letno skoraj 10 milijonov evrov, skoraj 12 milijonov evrov pa se nateče v državni proračun preko različnih dajatev.

Športna loterija Slovenije je v posredni lasti države, saj so največji lastniki Pošta Slovenije in Loterija Slovenije, vsaka s po 20 odstotnim deležem ter Smučarska zveza Slovenije, Olimpijski komite Slovenije tudi vsak z 20 odstotnim deležem, Nogometna zveza Slovenije pa ima 17,3 odstotni delež.

V javnosti je nedavno odjeknila novica, da nameravajo trije od lastnikov, torej Smučarska zveza Slovenije, Olimpijski komite Slovenije in Nogometna zveza Slovenije, deleže, torej večinski delež 57,3 % prodati, in sicer tujemu skladu. Fundacija za šport tej prodaji ostro nasprotuje. O tem je konec aprila obvestila številne naslovnike, med njimi tudi Vlado Republike Slovenije. Prodaja bi namreč negativno vplivala na bodoča sredstva, ki jih preko javnih razpisov Fundacija za šport namenja za sofinanciranje slovenskega športa na različnih nivojih. S prodajo Športne loterije Slovenije bi bil ogrožen obstoj nacionalnih in lokalnih športnih zvez in društev ter ostalih izvajalcev na področju športa.

Predsednik vlade dr. Robert Golob je 16. maja 2023 v odgovoru na moje ustno poslansko vprašanje med drugim izjavil sledeče: »Tudi sam sem bil presenečen takrat, ko sem za to izvedel, da se taka prodaja pripravlja. In moram reči, da si je ne želim. To, da si jaz osebno tega ne želim, ne pomeni, da ima Vlada na tem področju kakšne posebne pristojnosti, žal, pa vendar ni še nič izgubljeno.«

Da vlada nima nič s tem, je nekaj dni pred tem, izjavil tudi minister odgovoren za šport Matjaž Han. Seveda to ne drži.

Na podlagi tretjega in petega odstavka 32. člena Zakon o igrah na srečo (Uradni list RS, št. 27/95, 22/00 – ORZIS46, 22/00 – ORZIS124, 22/00 – ORZIS127, 85/01, NPB1, 54/02 – odl. US, NPB2, 101/03, NPB3, 134/03 – UPB1, NPB4, 114/06 – ZUE, NPB5, 10/10, NPB6, 106/10, NPB6, 14/11 – UPB2, NPB8, 108/12, NPB8, 11/14 – popr., 40/14 – ZIN-B in NPB9) lahko pravna oseba pridobi ali odsvoji delnice prireditelja le ob predhodnem soglasju ministra, pristojnega za finance, v nasprotnem primeru je posel ničen. Minister, pristojen za finance, mora o vlogi za izdajo soglasja iz tretjega odstavka tega člena odločiti v roku enega meseca od vložitve popolne vloge in popolne dokumentacije, sicer se šteje, da je soglasje dano.

Po poročanju v medijih so delničarji Športne loterije Slovenije, Olimpijskega komiteja Slovenije, Smučarske zveze Slovenije, Loterije Slovenije in Pošte Slovenije, ki imajo vsak po petino delnic, ter 17,3-odstotna delničarka Nogometna zveza Slovenije, že dobili zavezujoče ponudbe za nakup vseh delnic družbe, ki je velik financer slovenskega športa. Dva izmed njih sta vsak svojo ponudbo pogojno že sprejela in na finančno ministrstvo že poslala vlogi za soglasje k prodaji oziroma nakupu deležev. Minister za finance mora o vlogi odločiti v 30-ih dneh.

Prodaja tujemu skladu bi bila v škodo slovenskega športa in sicer predvsem z vidika financiranja. Predsednik Fundacije za šport Branko Zorman je izjavil »Za to leto bomo razdelili 11 milijonov evrov. Če pride do prodaje, si upam napovedati, da bomo v prihodnje imeli na voljo samo šest do sedem milijonov evrov, kar za nekatere panožne zveze pomeni pogreb.«.

Prav tako je kupnina, o kateri poročajo mediji v višini 50 milijonov evrov, glede na dejavnost Športne loterije Slovenije in podeljeno koncesijo zelo sporna oziroma nizka. Glede na ponujeni znesek se upravičeno pojavljajo dvomi o transparentnosti prodaje Športne loterije Slovenije in dvomi o tem, zakaj se ta prodaja sploh dogaja, saj  nima nobenih pozitivnih posledic za podporo slovenskemu športu v prihodnjih letih.

Športna loterija Slovenije ni bila pred skoraj tridesetimi leti ustanovljena zato, da bi nekdo ob njeni prodaji mastno zaslužil, pač pa v podporo slovenskemu športu. V podporo tako profesionalnemu, kot ljubiteljskemu športu. V medijih so se pojavile špekulacije o tem, koliko je Športna loterija Slovenije pravzaprav vredna? In ali se ne prodaja globoko pod ceno. Analitiki so podali različne ocene. Vse pa govorijo o tem, da je prodajna cena v korist kupcu in ne prodajalcem. Vendar je vprašanje napačno. Športna loterija Slovenije nima cene. Ustanovljena ni bila zato, da bi se nekoč prodala, pač pa v podporo slovenskemu športu. Zato mora ostati v lasti organizacij, ki so njeni solastniki danes. V kolikor pa si tega ne želijo, je potrebno koncesijo, ki jo poseduje Športna loterija Slovenije prenesti na Loterijo Slovenije oziroma naj deleže treh prodajalcev (Olimpijskega komiteja Slovenije, Smučarske zveze Slovenije in Nogometne zveze Slovenije) prevzameta Pošta Slovenije in Loterija Slovenije.

Glede na navedeno, vam kot pristojnemu ministru posredujem pobudo, da zaščitite interese slovenskega ljubiteljskega in profesionalnega športa ter vam predlagam, da soglasja k prodaji oziroma nakupu deležev Športne loterije Slovenije in igre na srečo d.d., tujemu skladu, ne podate.