Po tem ko se je za kopiranje ideje o podkastu od nekdanjega predsednika republike Boruta Pahorja odločila predsednica republike Nataša Pirc Musar, je sedaj na vrsti vlada. Mnogi poznavalci medijske scene pa opozarjajo, da gre pri tem za očitno orodje za propagando, ki širi pristranske ali zavajajoče informacije za oblikovanje javnega mnenja v korist vladajočih ali vladnih uradnikov.

Poslanka Jelka Godec je na Vlado Republike Slovenije naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi s stroški vladnega podkasta.

Celotno poslansko vprašanje objavljamo spodaj:

Po tem ko se je za kopiranje ideje o podkastu od nekdanjega predsednika republike Boruta Pahorja odločila predsednica republike Nataša Pirc Musar, ste sedaj na vrsti vi.

Pred dnevi ste posneli in predvajali prvi vladni podkast z ministrico za zunanje in evropske zadeve ter ministrom za obrambo. Mnogi poznavalci medijske scene opozarjajo, da gre pri tem za očitno orodje za propagando, ki širi pristranske ali zavajajoče informacije za oblikovanje javnega mnenja v korist vladajočih ali vladnih uradnikov. Podkast je produkcijsko relativno enostaven in poceni, je pa zanimivo, da si je vlada ob nacionalnem mediju, ki letno porabi okoli 120 milijonov evrov davkoplačevalskega denarja in nacionalni tiskovni agenciji, ki jo davkoplačevalci letno sofinancirajo z okoli 2,5 milijoni evrov, sedaj omislila še podkast.

In kdo vodi podkast? Znani obraz medijske in politične scene, nekdanji novinar in voditelj na zasebni in javni televiziji, nekdanji prvi piarovec nekdanjega predsednika republike Danila Türka, nekdanji zaposleni v uradu nekdanjega predsednika države Boruta Pahorja, nekdanji direktor Urada z komuniciranje v času vlade Alenke Bratušek in njen sedanji piarovec na Ministrstvu za infrastrukturo. Skratka, še en novinar, močno povezan z levo politično opcijo.

Morda ni odveč, da vas spomnim na nedavno mnenje Komisije za preprečevanje korupcije, ki glede nekdanjega podpredsednika vlade in ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana, ki je svoji vodji kabineta uredil še posel preko podjemne pogodbe, izdala naslednje mnenje: »Ravnanje uradnih oseb, ki v organih, kjer so zaposleni ali opravljajo funkcijo, sklepajo in podpisujejo civilnopravne pogodbe, pri katerih obstajajo elementi delovnega razmerja, pri tem pa omogočijo nedovoljeno korist bodisi sebi ali drugim osebam, s katerimi so na kakršen koli način povezani, predstavlja sum korupcije, kot jo opredeljuje zakon o integriteti in preprečevanju korupcije.«

Sprašuje sledeče:

1.     Koliko davkoplačevalskega denarja je prejel Boštjan Lajovic za vodenje prvega vladnega podkasta?

2.     Za koliko časa in v kolikšni višini je podpisana pogodba za sodelovanje med vlado in Boštjanom Lajovicem?

3.     Kdo v imenu vlade je podpisal pogodbo z Boštjanom Lajovicem?

 

 

Spletno uredništvo