Kdo je odgovoren za zavajajoče podatke glede cen košarice živil?

Poslanka Anja Bah Žibert je na Vlado Republike Slovenije naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z zavajajočimi podatki glede cen košarice živil.

Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.

Spoštovani,

ob predstaviti košarice živil ste pojasnjevali, da je namen spremljanja cen živil, zlasti v času prehranske draginje, potrošnikom ponuditi informacije o maloprodajnih cenah izbranih kmetijskih in živilskih proizvodov med posameznimi trgovci ter o poreklu in kakovosti posameznega živila.

Na spletni strani Vlade RS ste tudi zapisali, da ste s spletnimi in fizičnimi popisi živil želeli potrošnikom omogočiti dnevno spremljanje gibanja rednih in akcijskih cen živilskih izdelkov v spletnih trgovinah; primerjavo cene med primerljivimi živili po blagovni znamki, kakovosti in drugih lastnostih izdelkov; enostavno nakupno izbiro in prihranek na osnovi izračuna cen istih živilskih izdelkov pri različnih spletnih trgovcih ter pregled fizičnih popisov gibanja cen živil v osnovni in razširjeni košarici pri šestih trgovcih.

Dejstvo pa je, da spremljanje cen živil ni prineslo želenih rezultatov, ravno nasprotno, podatki namreč niso sledili dejanskim cenam živil in uradnim podatkom Statističnega urada Republike Slovenije. Cena košarice živil se je po vaši metodologiji neprestano zmanjševala, po drugi strani pa so podatki Statističnega urada Republike Slovenijo jasno prikazovali podražitve cen hrane in življenjskih potrebščin.

Izstopa pa tudi dejstvo, da spremljanje cene živil ni vključevalo t. i. skrčflacije in skimpflacije, na katero je opozorila tudi Zveza potrošnikov Slovenije. Po poročanju iz medijev namreč proizvajalci predvsem v času inflacije uporabljajo številne potrošniku neprijazne prakse, s katerimi prikrito zvišujejo ceno izdelkom, manjšajo količino ali pa celo zamenjujejo eno sestavino z drugo in vse to na način, ki ga potrošnik težje opazi.

Cene košarice živil je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano spremljajo od septembra 2022 do decembra 2023, ko je začasno »zamrznilo« spremljanje cen živil. V tem času pa ste za vzpostavitev in spremljanje cen živil brez dejanskega učinka porabljali davkoplačevalski denar in objavljali zavajajoče podatke, ki med drugim niso upoštevali tudi skrčflacije in skimpflacije.

Glede na navedeno sprašuje sledeče:

– Koliko davkoplačevalskega denarja je bilo porabljenega za vzpostavitev in spremljanje cen košarice živil?

– Kdo je pripravil metodologijo za spremljanje cen košarice živil in zakaj ni bila pri tem upoštevana skrčflacija in skimpflacija?

– Kdo je odgovoren za zavajajoče podatke glede cen košarice živil?

 

 

Spletno uredništvo