Vlada Republike Slovenije je v veljavni Načrt razvojnih programov 2023-2026 uvrstila projekt Nakup poslovnih prostorov v Ljubljani za potrebe pravosodnih organov. Celotna vrednost projekta je ocenjena na 7.703.074 evrov, projekt pa se bo financiral iz sredstev državnega proračuna za leto 2023. Omenjena stavba je bila ob prodaji leta 2019 vredna 6 milijonov manj kot danes in je trenutno v zelo slabem stanju. Ob tem se zastavlja vprašanje gospodarnosti, pravilnosti in smotrnosti takšnega nakupa.

Poslanec mag. Dejan Kaloh je na vlado naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi z nakupom nove sodne stavbe.

Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.

V sporočilih Vlade Republike Slovenije za javnost in v medijih sem konec decembra 2023 zasledil informacijo, da je Vlada Republike Slovenije v veljavni Načrt razvojnih programov 2023-2026 uvrstila projekt Nakup poslovnih prostorov v Ljubljani za potrebe pravosodnih organov. Predmet projekta je nakup stavbe na Litijski cesti 51 v Ljubljani, namen pa rešitev prostorske problematike upravnega, delovnega in socialnega ter Višjega delovnega in socialnega sodišča v Ljubljani. Celotna vrednost projekta je ocenjena na 7.703.074 evrov, projekt pa se bo financiral iz sredstev državnega proračuna za leto 2023.

»Z nakupom novih prostorov bo ministrstvo za pravosodje pridobilo lastne poslovne prostore v skupni velikosti 5.126,90 kvadratnega metra.« so sporočili z Ministrstva za pravosodje.

Gre za stavbo, ki jo je novembra 2019 na javni dražbi kupil poslovnež iz Kopra, Sebastijan Vežnaver, ki vodi podjetje Rajski vrt, in sicer za 1,7 milijona evrov. Torej 6 milijonov evrov manj, kot jo je sedaj prodal Republiki Sloveniji. Omenjena stavba je bila že ob prodaji leta 2019, kot je tudi danes, v zelo slabem stanju. Polomljena stekla, uničena in izropana notranjost, uničena električna napeljava. Tako da bo morala država v obnovo, poleg 7,7 milijona evrov kupnine, vložiti še kar nekaj denarja, preden bo tam začelo delovati sodišče.

Ob tem se zastavlja vprašanje gospodarnosti, pravilnosti in smotrnosti nakupa. Zastavlja se vprašanje, kako je mogoče, da se vrednost neke stavbe, ki je v zelo slabem stanju, v štirih letih dvigne za 6 milijonov evrov. Prav tako se zastavlja vprašanje podatkov o kvadraturi stavbe. Poslovna stavba ima štiri etaže, njena neto tlorisna površina z vštetim atrijem je 4.603,50 m2, uporabna površina pa 2.761 m2. Ti podatki so iz dokumentacije javne dražbe iz leta 2019. V sklepu vlade pa je navedeno, da ima stavba 5.126,90 m2.

Nestrinjanje s selitvijo so na enournem protestu izrazli sodniki Višjega delovnega in socialnega sodišča v Ljubljani, in sicer »V Ljubljani nujno potrebujemo novo, sodobno sodno stavbo, po zgledu drugih držav članic EU. Zadnja namera Ministrstva za pravosodje, za katero smo izvedeli iz medijev, za nakup poslovne stavbe na naslovu Litijska cesta 51, ki se je neuspešno prodajala več let, je več kot neprimerna. Prostorska umestitev sodišča igra pomembno vlogo pri njegovem vrednotenju. Selitev Višjega delovnega in socialnega sodišča, ki je edino višje sodišče s tega področja v državi, na obrobje mesta, bi pomenila njegovo razvrednotenje.«.

Glede na navedeno Vlado Republike Slovenije sprašuje naslednje:

  1. Kdaj je bila sprejeta odločitev, da se gre v nakupu nove stavbe, v katero bi se vselilo več sodišč?
  2. Kakšni kriteriji so bili takrat sprejeti za nakup stavbe glede velikosti, kaj vse mora vsebovati stavba, za koliko delovnih mest, opremljenosti, primernosti in za kakšno vrednost?
  3. Kdo in kdaj je podal cenitev za omenjeno stavbo na Litijski cesti 51? Kdo je odločal o ustreznosti ponudbe?
  4. Ali je bilo podanih več ponudb prostorov za sodišča, kakšne so bile?
  5. Kdo je odločil o primernosti stavbe na Litijski cesti 51, ali ustreza pogojem in kriterijem, ki so bili sprejeti pred nakupom stavbe a sodišča??
  6. Ali se je preverjalo kvadraturo stavbe na Litijski cesti 51 in kako?
  7. Kakšni so razlogi za preplačilo stavbe od 1,7 milijona evrov do 7,7 milijona evrov?
  8. Ali je Ministrstvo za pravosodje primernost in ustreznost prostorov preverjalo s sodišči, katere se namerava vseliti?
  9.  Ali Vlada Republike Slovenije, da je nakup stavbe na Litijski cesti 51, za katere je preplačala za 6 milijona evrov davkoplačevalskih sredstev, zakonit, gospodaren, pravilen in smotrn?
  10. Ali Vlada Republike Slovenije meni, da je omenjena stavba primerna za delo sodnic in sodnikov – ali bi vanjo predlagala vselitev katerega od ministrstev?

 

Spletno uredništvo