Veliko proizvajalcev električne energije iz solarnih sistemov proizvede veliko več električne energije kot jo sami porabijo, nekateri proizvedejo tudi 30-50 % več. Ti viški, ki jih dobijo sistemski dobavitelji vrnjene v sistem, so večinoma neustrezno finančno ovrednoteni oziroma odkupljeni.

Poslanec Jože Tanko je na Vlado Republike Slovenije naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi z odkupi viškov solarne energije.

Celotno poslansko vprašanje objavljamo spodaj:

V Sloveniji je znatno porastla proizvodnja električne energije iz solarnih sistemov. Veliko proizvajalcev električne energije iz tega vira proizvede veliko več električne energije kot jo sami porabijo, nekateri proizvedejo tudi 30-50 % več. Ti viški, ki jih dobijo sistemski dobavitelji vrnjene v sistem, so večinoma neustrezno finančno ovrednoteni oziroma odkupljeni, saj jim jih dobavitelji energije odkupijo/obračunajo po znatno nižji ceni kot električno energijo kupujejo na trgu.

Kar pomeni, da distributerji iz tega naslova pridobijo večje finančne koristi, medtem ko so investitorji, ki so vložili v svoje »elektrarne« znatna finančna sredstva,  prikrajšani. To dokazujejo tudi nekateri primeri družb, ki se ukvarjajo ravno s preprodajo viškov električne energije iz tega naslova in izkazujejo dobre poslovne rezultate.

Predpostavljam, da imajo v drugih (jedrnih) državah EU, ki so prej pristopile k pridobivanju solarne energije, to bolje urejeno.

Ob tem sprašuje:

1.     Kako so navedeno uredili v jedrnih članicah Evropske unije (Nemčija, Francija, Švedska, Danska, Nizozemska, Belgija, Avstrija,..?

2.     Kako in kdaj namerava vlada urediti odkup viškov električne energije iz solarnih sistemov?

Če to navedene države nimajo normativno urejeno (zakon, podzakonski predpisi,…) na nacionalni ali deželnih ravneh, pa me zanima, kako so odkupe viškov individualnih proizvajalcev uredili njihovi ključni distributerji?

 

 

Spletno uredništvo