V državnem zboru je danes na zahtevo Poslanske skupine SDS potekala 61. izredna seja DZ, in sicer na temo problematike v domovih starejših. Obrazložitev je uvodoma predstavila poslanka Alenka Helbl, nadalje je stališče poslanske skupine posredovala poslanka Karmen Furman. 

Stališče objavljamo v nadaljevanju. 

V Poslanski skupini Slovenske demokratske stranke smo že v mesecu juniju lanskega leta zahtevali sklic nujne seje pristojnega odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide s predlogi ukrepov za izboljšanje položaja stanovalcev in zaposlenih v domovih za starejše. Število čakajočih na mesto v domovih za starejše, se je namreč v letu 2022 močno povečalo, a kljub vse večji potrebi naših državljanov po ustrezni oskrbi in nastanitvi v domovih, je bilo zaradi vse večje kadrovske stiske sredi lanskega leta v domovih praznih že nekaj več kot 750 postelj. Hkrati smo v naši poslanski skupini v zakonodajno proceduro vložili tudi predlog zakonskih sprememb, s katerim smo želeli preprečiti občuten dvig oskrbnin v breme stanovalcev v domovih. A vlada Roberta Goloba in njena koalicija s prvim ministrom za solidarno prihodnost je že takrat ljudi – predvsem tiste, ki institucionalno varstvo nujno potrebujejo –  pustila na cedilu. Predlog ukrepov in zakonskih sprememb namreč niste podprli.

Po skoraj dveh letih delovanja in navkljub rekordnemu številu ministrstev, ki jih imate – celo za to področje posebej ustanovljenemu Ministrstvu za solidarno prihodnost, se ta vlada na izzive na področju dolgotrajne oskrbe, kadrovske stiske v domovih za starejše in oskrbnine, odziva precej medlo ali pa sploh ne. Doslej ni bilo podanih nobenih konkretnih rešitev za reševanje nastalih razmer, zato je sistem trenutno že tik pred razpadom. Zaradi pomanjkanja kadra so domovi nedostopni za vse večji krog starejših, ki bi oskrbo nujno potrebovali. Danes je številka nezasedenih postelj že več kot 1000. Zaskrbljujoč in alarmanten pa je tudi trend naraščanja prošenj za sprejem v domove, in sicer na dan 10. januar 2024 je številka aktualnih prošenj že 17.399.

V Poslanski skupini Slovenske demokratske stranke smo zato ponovno pripravili in v obravnavo vložili nov predlog ukrepov, ki po svoji vsebini sledijo pozivom Skupnosti socialnih zavodov Slovenije in direktorjev domov za starejše, na katere pristojno ministrstvo doslej ni odreagiralo. Poleg kadrovske stiske in vse daljših čakalnih dob za vstop v institucionalno varstvo, se namreč domovi za starejše zaradi ne ukrepanja vlade danes srečujejo tudi z vedno  večjo finančno stisko. Skoraj polovica domov je že septembra 2023 Ministrstvu za solidarno prihodnost poslala vlogo z novim izračunom cen in apel po dvigu oskrbnin, saj se soočajo z visokimi podražitvami cen električne energije, zemeljskega plina in hrane, kar posledično vpliva na višino oskrbnin.

Naj spomnimo, da koalicija v lanskem letu ni želela potrditi našega zakonskega predloga za omejitev dviga oskrbnin v breme oskrbovalcev, zato so stanovalci v nekaterih domovih že v lanskem letu bili primorani plačati povišano ceno oskrbnin.

A situacija bi zagotovo lahko bila bistveno drugačna, če vlada Roberta Goloba ne bi zamaknila že veljavnega zakona o dolgotrajni oskrbi. Namreč po zakonu o dolgotrajni oskrbi, ki smo ga sprejeli pod prejšnjo vlado, ki jo je vodila Slovenska demokratska stranka,  bi stanovalci v domovih že v lanskem letu plačevali zgolj tako imenovani hotelski del storitev. Torej kljub takrat drugačnemu zatrjevanju predstavnikov te vlade se je pokazalo, da je bil zamik zakona o dolgotrajni oskrbi škodljiv ukrep, ki ga sedaj občutijo najranljivejše skupine naših državljanov, konkretno vsi tisti, ki dolgotrajno oskrbo potrebujejo.

In kljub dejstvu, da so se domovi za starejše danes znašli v tako hudi stiski, kot še nikoli doslej, da se soočajo z resnimi finančnimi in kadrovskimi problemi, pa v koaliciji tudi tokrat naših predlogov ukrepov na seji odbora žal niste želeli podpreti, pravih rešitev za nastalo situacijo s strani vaše vlade pa trenutno ni.

Spoštovane državljanke in državljani.

Po izrečenih besedah državnega sekretarja na Ministrstvu za solidarno prihodnost na seji odbora je doslej največji, celo prelomen dosežek te vlade na področju dolgotrajne oskrbe nova obdavčitev zaposlenih državljanov in upokojencev, torej nov davek za dolgotrajno oskrbo, ki vam ga je uzakonila koalicija Roberta Goloba.Od potrebnih 800 milijonov, kolikor ste v vaši vladi ocenili, da bo potrebnih za izvajanje dolgotrajne oskrbe, boste iz žepov delovnih državljanov in upokojencev z novim davkom pobrali 620 milijonov, a glede na kritično pomanjkanje kadra, ki ga ne želite ali ne znate rešiti, bodo ljudje morali ta davek plačevati, a ko bodo oskrbo nujno potrebovali, je očitno ne bodo dobili.

Predlagana pripročila Poslanske skupine SDS za reševanje navedene problematike so bila s strani koalicije zavrnjena že na predhodni seji Odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide. 

 

 

Spletno uredništvo