Slovenija želi izjemo pri znižanju porabe plina v EU zaradi nove ljubljanske plinske enote

Evropska komisija predlaga podaljšanje ukrepa varčevanja s plinom v EU, ki članicam nalaga 15-odstotno zmanjšanje porabe plina za eno leto. Kljub temu, da že sedaj nismo uspeli znižati porabe plina, pa se Slovenija zavzema, da bi iz enačbe izvzeli novo ljubljansko plinsko-parno enoto.

Poslanec Franc Rosec je na ministra za okolje, podnebje in energijo, mag. Bojana Kumra naslovil pisno poslansko vprašanje glede ukrepa Evropske komisije, ki zapoveduje zmanjšanje porabe plina.

Poslanec SDS - Franc Rosec uspel - dolina bo dobila 5 milijonov evrov! -  Savinjsko-Šaleške Novice

Za vas spodaj objavljamo poslansko vprašanje v celoti:

Evropska komisija predlaga podaljšanje ukrepa varčevanja s plinom v EU, ki članicam nalaga 15-odstotno zmanjšanje porabe plina za eno leto. Z ukrepom si Evropska komisija prizadeva, da se do novembra 90-odstotno napolni plinska skladišča v EU.

Slovenija že sedaj ni dosegla 15-odstotnega zmanjšanja porabe plina, saj je od avgusta do konca januarja porabo zmanjšala za 14,2 odstotkov, medtem ko se je do 16. marca 2023 slovenska poraba manjša za 13 odstotkov. Večina članic je cilj dosegla, Slovenija pa je bila ena od šestih članic, ki ji to ni uspelo. Kljub temu, da že sedaj nismo uspeli znižati porabe plina, pa se Slovenija zavzema, da bi iz enačbe izvzeli novo ljubljansko plinsko-parno enoto, ki bo skupno slovensko porabo povečala za 15 odstotkov, kar pa ni skladno z ukrepom Evropske komisije.

Zato vas sprašuje sledeče:

1.    Ali bi se zavzemali za drugačno enačbo zmanjšanja porabe plina, če bi nova plinsko-parna enota nastala v Mariboru oz. kateremkoli drugem kraju v Sloveniji?

2.    Kakšno rešitev ste imeli v primeru, da plinska enota ne bi bila izvzeta? Ali bi v tem primeru tudi glasovali za?

3.    Ali menite, da je predlog, da se plinsko-parni enoti v TE TOL podeli drugačen status glede na ostale uporabnike plina pravičen?

 

Spletno uredništvo