V zgodovini narodov se pojavi poseben čas, ko postanejo suvereni in samostojni. Za Slovence je bil ta čas obdobje osamosvojitve, ki je poudarjal enotnost naroda. Da bi ponovno začutili več enotnosti in živeli bolj povezano, predlagamo vključitev vrednot osamosvojitve v izobraževanje ter vključitev osamosvojitvenega obdobja v maturitetno gradivo, prilagojeno mladim.

Poslanca Anja Bah Žibert in Andrej Kosi sta na Vlado Republike Slovenije naslovila pisno poslansko pobudo v zvezi s krepitvijo vrednot, ki bodo mlade povezovale. 

Za vas objavljamo poslansko pobudo v celoti:

V zgodovini vsakega državotvornega naroda obstaja točno določen čas, ki omogoči, da narod postane suveren, sam svoj gospodar. Takšen čas veže nase pozitiven odnos večine državljanov oziroma pripadnikov naroda. Predstavlja vrednotno središče naroda. Za nas Slovence je to čas osamosvajanja. Na tej zgodovinski premici smo se kot narod postavili za svoje pravice, razglasili samostojno in neodvisno državo Republiko Slovenijo in z uporom proti agresiji JLA samostojnost tudi uspešno ubranili.

Posebna vrednost tega časa je bila enotnost slovenskega naroda. Enotnost, ki nikoli prej in nikoli pozneje ni bila tako močna. Mnogi mladi danes čutijo razdeljenost slovenske družbe, zato meniva, da je odgovornost nas starejših, da jim predstavimo oziroma približamo ta čas enotnosti, predvsem s ciljem, da bomo v prihodnosti skupaj in znova začutili več enotnosti in živeli bolj povezani.

Z namenom krepitve vrednot, ki bodo mlade povezovale, na vas naslavljata pisno poslansko pobudo z naslednjima predlogoma:

  1. V okviru vzgojno-izobraževalnega procesa naj mladi v večjem obsegu spoznavajo vrednote slovenske osamosvojitve in osamosvojitvene procese, prilagojene njihovi starosti. 
  2. Maturitetno gradivo naj vedno vsebuje tudi osamosvojitveno obdobje.

 

Spletno uredništvo