Ta teden so na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta sprejeli nova pravila za zaščito delavcev pred zdravstvenimi tveganji zaradi azbesta ter izboljšanje zgodnjega odkrivanja.

Azbest je ena od najpogostejših rakotvornih snovi, kateri so delavci izpostavljeni na delovnem mestu. V Evropski uniji je sicer uporaba azbesta prepovedana že od leta 2005, a je v gradbenem sektorju še vedno veliko tveganj zaradi njegove prisotnosti in izpostavljenosti. Samo leta 2019 je v EU zaradi pretekle izpostavljenosti azbestu umrlo več kot 70.000 delavcev.

Evropska poslanka Romana Tomc je povedala:

»Z novo direktivo smo korak bližje prihodnosti brez azbesta. Nova pravila drastično zmanjšujejo raven izpostavljenosti azbesta in jih ščitijo pred nevarnimi rakotvornimi snovmi, hkrati pa državam članicam nalagajo skrb za delavce z zagotovljanjem ustrezne zaščitne opreme in obveznim usposabljanjem o izpostavljenosti azbestu.«

Z zelenim dogovorom je do leta 2030 predvidena prenova kar 35 milijonov stavb, kar še povečuje tveganje izpostavljenosti azbestu. Glavni cilj nove direktive je konkretno znižanje mejne vrednosti koncentracije azbesta v zraku s 0,1 vlakna na cm3 na 0,01. Nova direktiva države članice zavezuje, da zagotovijo varno, nadzorovano in dokumentirano odstranjevanje azbesta ter okolju prijazno skladiščenje odpadkov.

»V Sloveniji imamo še vedno veliko količina azbesta v stanovanjskih stavbah, zlasti v Obalno-kraški regiji in Jugovzhodni Sloveniji. Območje nekdanjega obrata Salonit v Anhovem je še vedno močno prizadeto. Z novimi pravili bo Slovenija morala pripraviti nacionalni načrt za delovna mesta brez azbesta, v sodelovanju s socialnimi partnerji, sindikati, žrtvami azbesta in okoljskimi organizacijami.«

 

Spletno uredništvo