Zaradi posledice ukrepov na podlagi dublinske uredbe se nam obeta vračanje več kot 2500 ilegalnih migrantov iz drugih evropskih držav, kamor so migranti nadaljevali pot po prvotni registraciji v Sloveniji.

Po podatkih notranjega ministrstva je Slovenija letos prejela že 362 najav vračanja migrantov, od katerih jih je bilo 150 dejansko vrnjenih. Največ zahtev za vračanje migrantov prihaja iz Nemčije (169), sledijo ji Švica (103), Avstrija, Italija, Francija in druge evropske države. Gre za migrante, ki so bili najprej registrirani v Sloveniji, nato pa so nadaljevali svojo pot v države z močnejšim socialnim sistemom, kot je Nemčija, kjer so jih znova identificirali.

Po uradnih podatkih je bilo leta 2024 vloženih 5173 novih prošenj za azil. Na Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve so pojasnili, jih je od teh 2597 že vložilo prošnjo za mednarodno zaščito v drugi državi članici – po temu sodeče jih lahko Slovenija od Evrope pričakuje kar 2576.

Dublinska uredba določa, da mora prosilec za azil svojo zahtevo obravnavati v državi prve registracije, kar pomeni, da se bodo številni migranti vrnili v Slovenijo.

Leta 2024 je za azil v Sloveniji zaprosilo 5173 migrantov, med katerimi jih je največ izhajalo iz Maroka, Alžirije, Afganistana in Egipta. Zgolj štiri odstotke prosilcev za azil so predstavljale ženske, kot poroča Regionalna obala.

 

Spletno uredništvo