Poslanec Franci Kepa je na Vlado Republike Slovenije naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi z odpadki.

Celotno poslansko vprašanje objavljamo spodaj:

Spoštovani,

po podatkih SURS je v Sloveniji v letu 2023 nastalo kar 11,66 milijona ton odpadkov – sicer 24 % manj kot leto prej. Povečale so se količine gradbenih odpadkov, medtem ko se je količina komunalnih odpadkov zmanjšala. Odstranjenih je bilo približno 384.000 ton, od tega so skoraj polovico odpadkov trajno skladiščili, desetino sežgali z namenom odstranitve, preostalih 163.000 ton pa so odložili na odlagališčih. Slovenija odpadke uvaža in izvaža, ki sta se v lanskem letu občutno povečala. Največ odpadkov izvozi v Italijo, Avstrijo in na Madžarsko, nekaj pa jih izvozimo tudi v države tretjega sveta.

Centri za ravnanje z odpadki so preveč zapolnjeni z odpadki, večinoma so ti centri slabo opremljeni, soočajo pa se tudi z visokimi obratovalnimi stroški. Ker vemo, da se odpadki kopičijo, je nujno, da naredimo vse, da bo odpadkov čim manj in da se jim čim več ponovno uporabi in reciklira. Ljudje že sedaj pridno ločujejo ter reciklirajo odpadke, saj je bila v letu 2022 stopnja recikliranja komunalnih odpadkov 62-odstotna. Ta pa je bila za 2 % višja kot v letu 2021 kot posledica zmanjšanja količine komunalnih odpadkov. 62-odstotna. Nekoliko višja pa je bila stopnja recikliranja vseh odpadkov (brez mineralnih), ki je znašala 79 % (6 % manj kot leto prej).

Še vedno pa so v Sloveniji problem tudi divja odlagališča. Pomembno je, da se zavedamo, da če želimo skrbeti za okolje, da je potrebno zmanjšati vpliv odpadkov, saj nam nenehna gospodarska rast in potrošniška družba prinašajo vedno več izdelkov in posledično tudi vedno več odpadkov.

Zato me v zvezi z navedenim sprašuje:

1. Koliko odpadkov izvozimo v tujino? V katere države izvozimo odpadke? Kakšen strošek ima Republika Slovenija z izvozom odpadkov? Prosim za podatke po posamezni vrsti/količini odpadka in državi, v katero izvozimo odpadke.

2. Koliko odpadkov uvozimo? Prosim za podatke po vrsti odpadkov.

3. Koliko odpadkov sežgemo v Sloveniji? Prosim za podatke glede na vrsto odpadka. In prosim za navedbo ali so to odpadki iz Slovenije ali iz tujine.

4. Kdaj bomo dobili odločitev glede lokacije sežigalnice v Sloveniji? Katera lokacija je po vašem mnenju najbolj primerna v Sloveniji za izgradnjo sežigalnice?

5. Ali imate v pripravi dodatne ukrepe, da bo odpadkov čim manj in da jih čim več ponovno uporabimo in recikliramo, saj vemo, da je v Sloveniji v primerjavi z drugimi državami EU teh ukrepov zelo malo?

 

 

Spletno uredništvo