Finančni ministri držav EU se danes v Bruslju znova sestajajo, da dokončno dorečejo ukinitev carinske izjeme za pošiljke do 150 evrov – izjeme, ki je doslej omogočala poceni nakupe na platformah, kot sta Temu in Shein.
Na srečanju bo prisoten tudi slovenski finančni minister Klemen Boštjančič, ki si ga bodo številni spletni kupci zapomnili po dnevu, ko se je poceni nakupovanje iz Kitajske začelo poslavljati.
Dansko predsedstvo Sveta EU zahteva pospešitev postopka in želi, da ukinitev stopi v veljavo že začetkom leta 2026, dve leti prej, kot je prvotno predlagala Evropska komisija (2028).
Kaj to pomeni za kupce?
Konec je časom, ko je bilo mogoče naročiti izdelke iz Azije brez dodatnih stroškov. Po novem se bo carina obračunavala od prvega evra dalje, ostaja tudi 22-odstotni DDV, skoraj zagotovo pa bo uvedena še fiksna obdelovalna taksa – okvirno okoli 2 evra na paket. EU s tem ukrepom želi zajeziti kitajski cenovni “dumping” in zaščititi evropske proizvajalce, a račun bo, kot vedno, poravnal kupec: s višjimi cenami in počasnejšimi dostavami.
Na današnjem zasedanju ne bo govora zgolj o spletnih nakupih. Ministri bodo razpravljali tudi o napredku pri oblikovanju pravne podlage za uvedbo digitalnega evra, pri čemer diplomati napovedujejo, da bi lahko države članice svoj mandat za pogajanja z Evropskim parlamentom potrdile že prihodnji teden.
Poleg tega bodo znova obravnavali finančne posledice ruske agresije na Ukrajino ter predvsem vprašanje, kako zagotoviti nadaljnje financiranje pomoči Kijevu. O morebitnih rešitvah so ministri razpravljali že na četrtkovi neformalni večerji, poroča STA.
Spletno uredništvo


























