Vlada je na dopisni seji sprejela mnenje glede začasnega zadržanja 11. člena Odloka o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo

Foto: https://www.policija.si/medijsko-sredisce/sporocila-za-javnost/sporocila-za-javnost-gpue/106440-po-drzavi-in-v-tujino-le-ce-imate-nujen-razlog-opozorilo-pred-prihajajocim-vikendom

Vlada je v petek na dopisni seji sprejela sklep, da bi bilo škodljivo začasno zadržanje zgoraj omenjenega odloka, predvsem pa, da bi bilo takšno zadržanje neutemeljeno.

Takole pojasnjujejo:

“32. člen Ustave RS določa, da ima vsakdo pravico, da se prosto giblje in si izbira prebivališče, da zapusti državo in se vanjo kadarkoli vrne. Ta pravica se sme omejiti z zakonom, vendar samo, če je to potrebno, da bi se zagotovil potek kazenskega postopka, da bi se preprečilo širjenje nalezljivih bolezni, se zavaroval javni red, ali če to zahtevajo interesi obrambe države.”

Vlada se je za omejitve pri prehajanju naše meje odločila na podlagi zdravstvene situacije v naših sosednjih državah.

Ker se virus nezadržno širi in ker je precepljenost v vseh državah še vedno premajhna, je bilo potrebno določene pravice omejiti – seveda na zakoniti način – kar je vlada tudi storila.

Še pojasnilo zakaj je do omejitev prišlo:

“Ukrepi delne omejitve gibanja ljudi, med njimi določitev pogojev za izstop iz države, so bili sprejeti ob upoštevanju dognanja epidemiološke in infektološke stroke, usmerjeni pa so v prepoved in omejevanje socialnih stikov med prebivalstvom.

Ti ukrepi so po mnenju zdravstvene stroke med najučinkovitejšimi za preprečevanje širjenja COVID-19. Hkrati so bili ti ukrepi v skladu z načelom sorazmernosti sprejeti kot skrajni, ko z drugimi ukrepi po ZNB ni bilo mogoče preprečiti širjenja bolezni.

Epidemiološka situacija po svetu se drastično slabša. Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) to pripisuje tudi mutacijam oziroma novim različicam virusa. Podatki ECDC kažejo, da se v večini sosednjih držav oziroma administrativnih enot držav v zadnjih dveh tednih drastično slabšajo.

Povprečna 14-dnevna incidenca se je tako dvignila v vseh avstrijskih zveznih deželah, v večini hrvaških županij, v vseh madžarskih regijah in v večini italijanskih pokrajin.

Slabše je tudi stanje v Sloveniji. Kot je zdravstvena stroka že večkrat navedla, noben od ukrepov proti širjenju nalezljive bolezni COVID-19 ni sam po sebi ključen za preprečevanje širjenja, ampak je ključen skupek vseh ukrepov.

Odločitev o zaostrovanju režima na meji je bila sprejeta na podlagi priporočila zdravstvene stroke ob upoštevanju poslabšanja epidemioloških razmer. Navsezadnje tudi ECDC priporoča omejitev vseh nenujnih potovanj.”

https://www.gov.si/novice/2021-04-02-predlogi-za-zacasno-zadrzanje-dolocbe-o-izstopu-iz-drzave-niso-utemeljeni/