V državnem zboru sta bila po burni razpravi sprejeti dve noveli zakonov, in sicer Zakon o tujcih ter Zakon o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev.
Oba poenostavljata pridobitev dovoljenj za prebivanje in zaposlovanje tujcev in dodatno odpirata polje zlorab sistema.
Poslanci poslanske skupine SDS so opozorili na pomanjkljivosti zakonov.
Mag. Branko Grims je izpostavil, da gre zakon o tujcih v napačno smer, krepiti bi morali nadzor nad zlorabami, a vlada odstranjuje varovalke. Zakon o tujcih namreč ukinja periodični nadzor za preprečevanje zlorab, na kar so opozorili tudi nekateri župani iz vrst koalicijskih strank. Kot opozarja Kranjski župan iz vrst SD, ima priseljevanje tujcev tudi temno plat in to je zloraba socialnih transferjev. Tudi Velenjski župan iz vrst SD pravi, da se št. prosilcev za denarno pomoč povečuje. Zato ne bi smeli ukinjati t.i. periodičnega preverjanja.
Žan Mahnič je izpostavil, da je dejstvo, če tujec nima volje po integraciji, se ne bo integriral. Poudaril je, da tujci, ki pridejo k nam, so dobrodošli, lahko tukaj delajo, lahko pripeljejo tudi družine, a določeni pogoji za to morajo biti izpolnjeni in tako bi bilo prav. Izpostavlja, da smo od te vlade že navajeni delovanja v smislu “za tujce vse, za Slovence nič. Napoveduje, da iz tega zakona na koncu ne bo nič dobrega.
Tudi Andrej Kosi je opozoril, da uveljavitev jezikovnih pogojev zakon zamika za leto in pol, kar je sporno. V Nemčiji mora biti pogoj A1 izpolnjen pred vstopom v državo. Poudaril je, da družinski člani tujcev, ki tu delajo morajo izpolnjevati osnovni pogoj, to je znanje jezika.
Anja Bah Žibert je opozorila, da koalicija glede zakona polemizira z opozicijsko SDS, ki je predlagala dobre in izvedljive rešitve. Izpostavila je, da vlada govori o strategiji, ki je v resnici nima in zato ima težavo in izvajanje zakona zamika. To je le metanje peska v oči.
Osvetlila je tudi, kaj zahtevano znanje jezika na stopnji A1 pomeni. A1 predpostavlja, da oseba uporablja in razume vsakodnevne izraze, pozna osnovne besedne zveze za zadovoljevanje konkretnih potreb. Zna se predstaviti in odgovarjati na osnovna vprašanje, kdo je, kje živi ipd. Pod pogojem, da sogovorec govori počasi in pri komunikaciji pomaga.
Poslanka Alenka Helbl je opozorila nato, da se novela zakona o zaposlovanju tujcev sprejema po nujnem postopku. Poudarila je, da ta silna potreba po delovni sili ni nastala čez noč, zato nujni postopek tudi ni upravičen. Tudi zakonodajno-pravna služba je imela kopico pripomb že na matičnem odboru.
Tujec, ki ima enotno dovoljenje, mora za menjavo zaposlitev pridobiti odobritev, novela zakona pa ukinja soglasje tj. odločbo upravne enote. Ukinja se torej soglasje upravne enote in uvaja preverjanje zavoda za zaposlovanje. Že po enem mesecu nihče več ne bo preverjal pogojev za bivanje in delo v Sloveniji.
Poslanka Karmen Furman je opozorila, da je nedopustno, da v okviru nujnega postopka pri zakonu o tujcih in tudi zaposlovanju tujcev ni vključena zainteresirana javnost, tudi lokalne skupnosti, ki so prve, ki se srečujejo s problematiko tujcev.
Ponovno je opozorila, da se z zakonom o tujcih ukinja periodično preverjanje sredstev za preživljanje tujcev, ki koristijo institut združitve družine. V praksi prihaja do izkoriščanja socialnih transferjev. Nekateri sploh ne živijo v Sloveniji in koristijo socialne transferje. Do teh zlorab prihaja, to je dejstvo.
Koriščenje socialnih transferjev je vezano na prijavo prebivališča. Pravici do plačila vrtca in otroškega dodatka sta vezani zgolj na začasno prebivališče. Matere, ki pridejo gor, ne znajo jezika, se ne zaposlijo, koristijo socialne transferje. Zdaj se ukinja še periodično preverjanje teh okoliščin.
Kljub argumentirani razpravi s strani poslanske skupine SDS in nesoglasjem v koaliciji, sta bili noveli zakona sprejeti. Zakon o tujcih brez podpore Levice, saj je slednja zahtevala, da se iz zakona umakne člen o pogoju znanja slovenskega jezika na stopnji A1 za družinske člane tujcev. Zakon razširja nabor institucij, ki jezikovni preizkus opravljajo, a zamika izvajanje pogoja za 18 mesecev. Predlagani amandmaji poslanske SDS so bili zavrnjeni.
Spletno uredništvo