Jasno je, da je preseženost kapacitete slovenskih zaporov problematična, kmalu bo to očitno tudi v drugih institucijah.

Uprava za izvrševanje kazenskih kazenskih sankcij se sooča predvsem z velikim porastom pripornikov, osumljenih storitve kaznivega dejanja prepovedanega prehajanja meje ali ozemlja države. Trenutno je v slovenskih zaporih zaprtih 1.789 oseb, od tega pa je kar 850 tujcev.

 

Podatki URSIKS kažejo na to, da naj bi bila najbolj zasedena ljubljanski in mariborski zapor, prvi je bil skoraj 200-, drugi 170- odstotno zaseden.

Prav tako navajajo, da je bilo “v obdobju od 1. 1. 2024 do 11. 2. 2024 na vseh notranjih mejah skupaj evidentiranih 4.655 nedovoljenih vstopov, so nam sporočili s policije. Prevladovali so državljani Sirije (48 odstotkov), Maroka (12,3 odstotkov) in Afganistana (9,2 odstotkov). »Večina oseb, ki je nedovoljeno vstopila v Slovenijo, so bili državljani tretjih držav. Te osebe so v postopku s policisti večinoma izrazile namero za podajo prošnje za mednarodno zaščito. Te osebe so bile nato odpeljane v azilni dom oz. v njegove izpostave, da bi se začel postopek pridobitve mednarodne zaščite. V obdobju od 1. 1. 2024 do 11. 2. 2024 je policija evidentirala 4.552 izraženih namer podaje prošenj za mednarodno zaščito. Večinoma so bili to državljani Sirije, Maroka in Afganistana. Od 1. 1. 2024 do 11. 2. 2024 je bilo sicer tujim varnostnim organom izročenih 12 oseb”.

 

Policija trdi, da je bila večina odpeljana v azilni dom oz. izpostavo, ampak po navadbah na Uradu vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov pravijo, da je bilo v azilnem domu na Viču na dan 9. 2. 2024 nastanjenih 436 oseb, v izpostavi azilnega doma v Logatcu pa 266 oseb.

Glede na to, da je policija priznala, da je večina ilegalnih migrantov končala v azilnem domu in da je zasedenost azilnih izpostav precej manjša, je vprašanje, kje so ostali in ali je določen odstotek končal v durgih slovenskih zaporih?

V resnici so slovenski zapori v primerjavi z drugimi zapori na svetu pravi “hotel”, zapor bi namreč moral služiti kot opozorilo, da se zapornik tja ne bi želel vrniti – a kljub temu so bile zaradi pritožb izplačane odškodnine tudi v postopkih pred domačimi sodišči.

Spletno uredništvo