Svetovna zdravstvena organizacija dviguje prah v številnih evropskih državah, in sicer zaradi dokumenta Standardi za spolno vzgojo v Evropi, ki naj bi oblikovalcem politike, izobraževalnim in zdravstvenim organom ter strokovnjakom služil kot okvir za oblikovanje celostne spolne vzgoje.
Poslanka mag. Karmen Furman je na ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana ter ministra za vzgojo in izobraževanje dr. Darja Feldo naslovila pisno poslansko pobudo v zvezi z dokumentom Standardi za spolno vzgojo v Evropi.
Za vas spodaj objavljamo poslansko vprašanje v celoti.
Svetovna zdravstvena organizacija v teh dneh povzroča nemalo ogorčenja v številnih državah po Evropi, med drugim tudi pri nas, in sicer zaradi dokumenta Standardi za spolno vzgojo v Evropi, ki naj bi oblikovalcem politike, izobraževalnim in zdravstvenim organom ter strokovnjakom služil kot okvir za oblikovanje celostne spolne vzgoje.
In kaj so po mnenju Svetovne zdravstvene organizacije minimalni standardi, ki jih mora vsebovati spolna vzgoja? »Ob rojstvu se dojenčki naučijo vrednosti in užitka v telesnem stiku, toplini in intimnosti. Kmalu za tem se naučijo, kaj je čisto in kaj umazano, z drugimi besedami, vključijo se v spolno vzgojo,« piše v dokumentu, zaradi česar naj bi se malčkom v izobraževalnih ustanovah med drugim podajale vsebine, kot so »užitek in ugodje ob dotikanju lastnega telesa, odkrivanje lastnega telesa in lastnih genitalij, spolni občutki (bližina, uživanje, vznemirjenje).« Svetovna zdravstvena organizacija tako meni, da bi morali malčke poučevati o samozadovoljenju. Otroke, stare od štiri do šest let, bi spodbujali, da se pogovarjajo o spolnih zadevah, in jih naučili veščin za pridobivanje zavesti o spolni identiteti, otroke med 9 in 12 leti pa naj bi poučevali o užitku, samozadovoljevanju, orgazmu, sprejemljivem seksu, istospolni ljubezni ter prevzemanju odgovornosti za varne in prijetne spolne izkušnje zase in za druge.
Mnogi pri tem opozarjajo, da gre v omenjenih priporočilih za spodkopavanje obstoječih načel zaščite otrok, kar gre v prid naraščajočemu pritisku po legalizaciji pedofilije. Svetovno zdravstveno organizacijo pozivajo, naj smernice o spolni vzgoji otrok takoj umakne, vlade držav pa naj se od njih distancirajo oziroma preprečijo njihovo širjenje v vrtce in šole.
Sprašuje sledeče:
1. Kako se ministrstvi opredeljujeta do navedenih minimalnih standardov, ki jih mora po mnenju Svetovne zdravstvene organizacije vsebovati spolna vzgoja?
2. Ali je bil dokument Standardi za spolno vzgojo v Evropi že distribuiran po slovenskih javnih zdravstvenih in izobraževalnih ustanovah?
3. Se bo Slovenija, tako kot nekatere druge države, distancirala od dokumenta Standardi za spolno vzgojo v Evropi?
Spletno uredništvo