Poslanska skupina SDS je napovedala obstrukcijo 47. nujne seje Odbora za zdravstvo, pri čemer ostro kritizira način vodenja zakonodajnega postopka ter očita koaliciji “zlorabo demokratičnih postulatov” in neupoštevanje opozicijskih stališč.

V protestnem pismu, ki ga je vodja poslanske skupine Jelka Godec naslovila na predsednico državnega zbora mag. Urško Klakočar Zupančič, generalno sekretarko DZ Uršulo Zore Tavčar in predsednico odbora mag. Tamaro Kozlovič, SDS izraža nestrinjanje z načinom sklica seje in vsebino obravnavanih točk.

Predmet spora: novela zakona o zdravstveni dejavnosti

Spor izhaja iz maja sprejete novele Zakona o zdravstveni dejavnosti (ZZDej-N), ki po mnenju SDS “bistveno slabša razmere v javnem zdravstvu”. Med drugim trdijo, da spremembe zakonodaje negativno vplivajo tako na zaposlene kot na paciente, odgovornost za nastalo stanje pa pripisujejo vladajoči koaliciji.

Dodatno nezadovoljstvo je sprožil sklic seje, poslan le tri ure pred njenim začetkom, kar SDS ocenjuje kot nespoštovanje temeljnih parlamentarnih načel. Po njihovem mnenju gre za vnaprej dogovorjen postopek, ki opoziciji onemogoča enakovredno sodelovanje.

Obravnava ustavnosti spornih členov

Na dnevnem redu seje je bila obravnava več pobud za oceno ustavnosti posameznih členov novele zakona, med drugim tudi na pobudo sindikata FIDES, Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenijeter drugih pobudnikov. V ospredju so bili predlogi za začasno zadržanje izvajanja nekaterih zakonskih določb.

SDS v svojem pismu poudarja, da bi sicer njihova prisotnost na seji pomenila odgovorno ravnanje, vendar obenem opozarjajo, da bi s tem »posredno legitimirali postopek, ki po njihovem mnenju krši temeljna pravila delovanja parlamentarne demokracije.«

Kritika načina vodenja DZ in poziv k spoštovanju postopkov

V stranki opozarjajo, da je tovrstno ravnanje del širšega problema »ignorantskega odnosa do opozicije« in izražajo skrb, da se zakonodajni postopki uporabljajo predvsem za politične točke, ne pa za izboljšanje razmer v zdravstvu.

Obstrukcija seje temelji na določilih 65. člena Poslovnika državnega zbora, s čimer so v SDS želeli izraziti jasno stališče do, kot pravijo, »samovolje in pijanosti od oblasti« koalicije. Po njihovem prepričanju je to še ena v vrsti zlorab parlamentarnih pravil, ki naj bi spodkopavala temelje demokratičnega odločanja.

Spletno uredništvo