Policija zaznava zaskrbljujočo rast nasilja med vrstniki. In sicer, da je po kriterijih, da je žrtev mladoletna, osumljenec pa star med 14 in 18 let, Policija v letu 2022 obravnavala okvirno 300 kaznivih dejanj, v letu 2023 pa okvirno 150 kaznivih dejanj. Pri tem gre za kazniva dejanja lahkih telesnih poškodb, nasilništva in groženj.
Poslanka Anja Bah Žibert je na vlado naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z ukrepi za preprečevanje nasilja med vrstniki.
Za vas spodaj objavljamo poslansko vprašanje v celoti:
V medijih sem zasledila objavo, da bodo od ponedeljka, 8. maja 2023, zaradi nedavnih tragičnih dogodkov v Srbiji tudi slovenske šole pod budnejšim očesom Policije. Iz objave je razvidno, da policisti v izobraževalne ustanove v Sloveniji ne bodo vstopali z represivnimi ukrepi, pravijo pa, da bodo z vodstvi šol v tesnejšem stiku kot doslej.
Iz omenjenega prispevka je razvidno, da Policija zaznava zaskrbljujočo rast nasilja med vrstniki. In sicer, da je po kriterijih, da je žrtev mladoletna, osumljenec pa star med 14 in 18 let, Policija v letu 2022 obravnavala okvirno 300 kaznivih dejanj, v letu 2023 pa okvirno 150 kaznivih dejanj. Pri tem gre za kazniva dejanja lahkih telesnih poškodb, nasilništva in groženj. Iz prispevka je razvidno, da je povsem novo dimenzijo na področju nasilja med vrstniki prinesel internet.
Zato velja izpostaviti, da verjetnost, da pride do takšnih nasilnih ravnanj, povečujejo tudi spodnje objave.
Takšne objave, v katerih so udeleženi predstavniki Vlade Republike Slovenije, predstavljajo nedopustno zlorabo otrok in spodbujajo k nasilju.
Menim, da bi tesnejše sodelovanje izobraževalnih ustanov s Policijo s preventivnega vidika že moralo biti, saj se v vzgojno izobraževalnih ustanovah že soočajo s trendom rasti nasilja, med vrstniki, zlorabami drog.
Glede na zaskrbljujoč trend rasti nasilja med vrstniki na Vlado Republike Slovenije naslavlja naslednja vprašanja:
- Kakšni so razlogi, da tesnejšega sodelovanja med vzgojno izobraževalnimi ustanovami in Policijo z namenom preventivnega ravnanja ni že sedaj?
- Kakšne aktivnosti z namenom preventivnega ravnanja in za zaustavitev trenda rasti nasilja med vrstniki izvajajo Vlada Republike Slovenije, pristojna ministrstva in drugi pristojni organi?
- Kakšne ukrepe bodo sprejeli Vlada Republike Slovenije, pristojna ministrstva in drugi pristojni organi, da ne bo prihajalo do zgoraj omenjenih zlorab otrok, ki spodbujajo k nasilju?
Spletno uredništvo