Pariz je gostil ključno konferenco, ki je bila namenjena redefiniranju mednarodne politike do iranskega režima. Konference so se udeležila svetovno znana imena, med njimi tudi nekdanji premier Janez Janša.
Dogodek je z nagovorom odprla Maryam Rajavi, novoizvoljena predsednica Nacionalnega sveta odpora Irana (NCRI), ki je dejala, da se je “razmerje moči v regiji premaknilo proti režimu” in da so “temelji izsiljevalske diplomacije mulov in njihova prizadevanja za ohranitev politike pomiritve močno spodkopani.”
Nadalje je opozorila na neuspehe režima v Siriji, njegovo nezmožnost zadušiti naraščajoči domači odpor in napovedala, da bo režim strmoglavljen, poroča Iran Freedom.
Janša je kritiziral zgodovinske strategije angažiranja Evrope in pozval k sankcijam ter razglasitvi IRGC za teroristično organizacijo. “Spremembe v Iranu so neizogibne in NCRI je ključ do njihovega doseganja,” je sklenil in podprl načrt v desetih točkah kot načrt za demokracijo.
“Iskanje rešitve za krizna žarišča, za konec trpljenja milijonov ljudi ter večjo varnost Evrope in soseščine,” je na X zapisal Janša, ki je med drugim dejal, da je privilegiran, da je lahko nagovoril prisotne na mednarodni konferenci, ob objavi fotografije pa poudaril prisotnost uglednih svetovnih imen s političnega parketa.
Pariška konferenca je poudarila kritičen premik v mednarodnem diskurzu o Iranu. Z naraščajočim konsenzom med svetovnimi voditelji se fokus obrača k podpori NCRI in iranskega ljudstva v njihovem prizadevanju za svobodno in demokratično prihodnost. V letu 2025 so pozivi k trdnosti, priznavanju legitimnega odpora in zavračanju pomiritve vse glasnejši, kar pomeni potencialno prelomnico za Iran in svet.
Spletno uredništvo