V Hiši Evropske unije v Ljubljani je 22. marca potekala konferenca o izzivih demografije v EU in Sloveniji, ki jo je gostila evropska poslanka Romana Tomc.
Dogodka se je udeležila tudi podpredsednica Evropske komisije, komisarka za demokracijo in demografijo Dobravka Šuica, skupaj s številnimi drugimi zanimivimi gosti.
Glavni namen konference je bil osveščanje o demografskih spremembah in prepoznavanje ključne vloge politike, družbe in gospodarstva pri soočanju s staranjem prebivalstva.
Evropska poslanka Romana Tomc je poudarila, da težava ni v številu starejših ljudi, pač pa v pomanjkanju mladih, torej premajhnem številu rojstev. Prav tako je izpostavila potrebo o spremembi razmišljanja, da kariera ni združljiva z družinskim življenjem, kar je označila za popolnoma zgrešeno prepričanje.
Podpredsednica Evropske komisije, Dubravka Šuica, je predstavila potencialne grožnje in evropsko strategijo na področju demografije, ki zajema nabor orodji EU za demografijo. Ob tem je poudarila, da demografski problem zajema celotno Evropo in ne samo nacionalne države.
Strokovnjakinja z inštituta za makroekonomske analize in razvoj Slovenije Dr. Alenka Kajzer je predstavila trende in izzive, s katerimi se sooča Slovenija. Opozorila je, da se je starostna struktura po osamosvojitvi močno spremenila. Projekcije namreč kažejo, da se bo populacija kljub priseljevanju kmalu začela zmanjševati. Posledično bodo morali najbrž starejši več delati, saj bo zmanjkalo delovnega kadra.
Nagovorom je sledila okrogla miza, kjer sta poleg Romane Tomc in podpredsednice Šuice imela besedo tudi nekdanji direktor urada za demografijo mag. Danilo Lončarič ter prof. dr. Vlado Dimovski, redni profesor na Ekonomski Fakulteti v Ljubljani. Lončarič je izpostavil ukrepe, s katerimi se je ukvarjal Urad za demografijo, ki ga je trenutna vlada ukinila. Poudaril je, da so si prizadevali priti nasproti ljudem z dejanskimi ukrepi s prioriteto na mladih. Izpostavil je tudi problematiko, da mladi težko pridejo do sredstev za polog, ki bi jim omogočil pridobitev kredita.
Profesor Dimovski pa je za konec poudaril ključno vlogo institucij.
Demografija ni samo mikro problem posameznih držav, zato je prav, da se ga koordinira na najvišjem nivoju. Tako je postavil v ospredje dejstvo, da bo potrebno pokojninski sistem vedno spreminjati, saj ga bo potrebno prilagajati trendom.
Spletno uredništvo