Svojo dietno hrano, ki je nekajkrat dražja od običajne, si bolniki s celiakijo v Sloveniji kupujejo sami, v običajnih trgovinah. Zaradi podražitev si je številni bolniki in njihove družine čedalje težje privoščijo, kar neposredno ogroža njihovo življenje.

Poslanka Anja Bah Žibert je na ministrico za zdravje dr. Valentino Prevolnik Rupel naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z ureditvijo področja bolnikov s potrjeno diagnozo celiakije.

Celotno poslansko vprašanje objavljamo spodaj:

V Sloveniji so bolniki s celiakijo, glede na sedanjo ureditev, v izrazito neenakopravnem položaju z drugimi bolniki, saj si morajo svoje edino zdravilo – medicinsko indicirano dieto – zagotavljati popolnoma samoplačniško. Svojo dietno hrano, ki je nekajkrat dražja od običajne, si bolniki v Sloveniji kupujejo sami, v običajnih trgovinah. Zaradi podražitev si je številni bolniki in njihove družine čedalje težje privoščijo, kar neposredno ogroža njihovo življenje. Slovenija na tem področju vse do danes, kljub prizadevanjem posameznikov in društva za celiakijo, ni ukrenila ničesar.

17. marca letos je v Državnem zboru RS na našo pobudo potekala skupna nujna seja odborov za zdravstvo ter delo, družino, socialne zadeve in invalide glede problematike prehrane bolnikov s celiakijo, saj so se na nas obrnili predstavniki Slovenskega društva za celiakijo. Po konstruktivni razpravi smo se vsi sodelujoči strinjali, da je čas, da na tem področju stvari premaknemo iz mrtve točke, pri čemer pa mora pomembno vlogo odigrati Ministrstvo za zdravje. Zato smo soglasno sprejeli naslednji sklep: »Odbor za zdravstvo in Odbor za delo, družino, socialne zadeve in invalide predlagata Ministrstvu za zdravje, da v roku šestih mesecev pridobi strokovno podlago za celostno ureditev področja bolnikov s potrjeno diagnozo celiakije, upoštevajoč TUDI starejše od 18 oz. 26 let, ter s temi predlogi seznani Odbor za zdravstvo in Odbor za delo, družino, socialne zadeve in invalide.«

Rok za realizacijo sklepa je potekel v drugi polovici septembra, zato sprašuje:

1.     Kaj ste na Ministrstvu za zdravje od marca do danes naredili glede ureditve področja bolnikov s potrjeno diagnozo celiakije?

2.     Ste na Ministrstvu za zdravje pridobili strokovno podlago za celostno ureditev področja bolnikov s potrjeno diagnozo celiakije?

3.     Katere ukrepe za ureditev področja bolnikov s potrjeno diagnozo celiakije načrtujete?

 

 

 

Spletno uredništvo