V kolikor se zgodi, da bi jedrska opcija zmagala na prihajajočem referendumu, to še ne pomeni, da bo vprašanje gradnje JEK 2 zaključeno.

Predsednik vlade Robert Golob tudi trdi da bomo na referendumu, odločali le o tem, ali se naj nadaljujejo izvajanja pregrešno dragih študij o smotrnosti jedrske energije.

Povedal je:

“In ta referendum je natančno to: ali se Slovenija aktivno pripravlja z investicijami v dokumentacijo projekta, z investicijami v raziskovalno dejavnost in v razvoj kadrov, ki mora potekati, preden pride do končne odločitve, in ali bomo v to vložili znatna sredstva, ki bodo presegala 100 milijonov evrov.” .

Forbes poroča, da bi referendumski “DA” pomenil zgolj zeleno luč Gen energiji za nadaljevanje analiz, postopkov umeščanja in ostalih pripravljalnih aktivnosti, ki bodo po premierjevih besedah stale več kot 100 milijonov evrov.

Naše sosede vlagajo v to!

Države v okolici Slovenije pospešeno gradijo ali investirajo v jedrsko energijo. Ker v Sloveniji zaenkrat tečejo le debate o nadaljevanju in izdatnem financiranju študij izvedljivosti projekta gradnje, so se v preteklosti v javnosti pojavili razmisleki, da predsednik vlade namenoma zavlačuje s projektom gradnje JEK 2. V ozadju naj bi se skrival interes “solarnega” lobija, ki zagovarja prvi scenarij Nacionalnega in podnebnega načrta (NEPN), ki ne vključuje jedrske energije.

Kot je včeraj poudaril Golob, bo končna odločitev o projektu lahko sprejeta šele leta 2027, morda celo leta 2028. Pa bo res tako?

 

 

Spletno uredništvo