V Sloveniji bodo v nedeljo, 22. marca 2026 izvedene redne volitve poslank in poslancev v Državni zbor RS. V kolikor se na dan glasovanja ne boste nahajali v Sloveniji, Vas želimo seznaniti z možnostmi glasovanja.
1. VOLIVEC IMA STALNO PREBIVALIŠČE V TUJINI IN JE VPISAN V POSEBNO EVIDENCO VOLILNE PRAVICE DRŽAVLJANOV REPUBLIKE SLOVENIJE
Vsi rojaki, ki nimate stalnega prebivališča v Republiki Sloveniji in ste vpisani v posebno evidenco volilne pravice državljanov Republike Slovenije, lahko glasujete po pošti ali na diplomatsko konzularnem predstavništvu Republike Slovenije (DKP), če država, v kateri prebivate dopušča takšno glasovanje oziroma če to dopušča meddržavni sporazum. Po 82. členu Zakona o volitvah v Državni zbor vam bo DVK poslala glasovnico s priloženo volilno karto. Izpolnjeno glasovnico in lastnoročno podpisano volilno karto boste poslali na naslov okrajne volilne komisije v ovojnici, ki bo priložena, lahko pa tudi na diplomatsko konzularno predstavništvo Republike Slovenije v vaši državi.
Če boste glasovali po pošti in boste pošiljali volilno gradivo v Republiko Slovenijo, mora biti to oddano na pošto najpozneje 22. marca 2026 do 19.00 ure.
POMEMBNO JE, DA BOSTE GLASOVNICO IN VOLILNO KARTO ODPOSLALI PRED 22. MARCEM 2026 (TA DATUM MORA BITI NA POŠTNEM ŽIGU), TUDI ZARADI DALJŠEGA ROKA POTI POŠTE, KER BO V NASPROTNEM PRIMERU GLASOVNICA NEVELJAVNA.
Zato tudi predlagamo, da izpolnjeno glasovnico z lastnoročno podpisano volilno karto posredujete še pred navedenim datumom, da bo prišla pravočasno iz tujine v Republiko Slovenijo.
V zvezi z glasovanjem z uradno prazno glasovnico pojasnjujemo, da zaradi veljavnosti glasovnice nanjo znotraj pravokotnega prostora vpišete ime kandidatne liste: Slovenska demokratska stranka – SDS.
Namesto glasovanja po pošti lahko glasujete tudi na volišču na diplomatsko konzularnem predstavništvu tako, da se na dan glasovanja 22. marca 2026 osebno zglasite med 9.00 in 19.00 uro po lokalnem času na volišču na DKP, kjer postopek glasovanja poteka na enak način kot na volišču v Republiki Sloveniji (identifikacija volivca z osebnim dokumentom, podpis volivca, glasovanje z glasovnico). V TEM PRIMERU GLASOVNICE IN VOLILNE KARTE NE POŠILJAJTE, saj bo DVK preverjala ali niste morda glasovali dvakrat.
2. IMATE STALNO PREBIVALIŠČE V TUJINI IN STE VPISANI V POSEBNI VOLILNI IMENIK DRŽAVLJANOV RS, 24. APRILA 2022 PA BOSTE NA OBISKU V SLOVENIJI?
Rojaki, ki se boste na dan glasovanja, 22. marca 2026 nahajali v Republiki Sloveniji, se lahko odločite, da boste glasovali posebnem volišču na sedežu okrajne volilne komisije (upravne enote) »OMNIA«.
V tem primeru se morate prijaviti najpozneje do 18. marca 2026 (DKP, kjer je vpisan v volilni imenik bo nemudoma obveščeno, da boste glasovali v Sloveniji in v volilnem imeniku bo narejena oznaka, da ste izbrali ta način glasovanja). Vsi rojaki, ki se boste odločili za glasovanje na volišču »OMNIA« se dne 22. marca 2026 osebno zglasite na volišču »OMNIA«, v kraju, ki ga ste ga izbrali. Natančni naslovi volišč »OMNIA« bodo objavljeni na spletni strani www.dvk-rs.si, kot tudi instruktivni obrazci za prijavo. Vlogo za glasovanje v Republiki Sloveniji lahko v tem primeru oddate preko portala eUprava. Na voljo sta dve različni vlogi, in sicer z uporabo e-identitete ali brez uporabe e-identitete.
3. VOLIVCI S STALNIM PREBIVALIŠČEM V SLOVENIJI, KI SO ZAČASNO V TUJINI (t. i. zdomci)
Volivci, ki bodo na dan glasovanja začasno v tujini (t. i. zdomci), lahko na volitvah v državni zbor glasujejo na dva načina, in sicer: na diplomatskih predstavništvih in konzulatih Republike Slovenije (DPK) v tistih tujih državah, kjer je vzpostavljeno volišče, ali po pošti iz tujine.
Za obe obliki glasovanja mora volivec o tej nameri obvestiti Državno volilno komisijo najpozneje do četrtka, 19. februarja 2026. To lahko stori z oddajo vloge preko spletnega portala eUprava.
Spletno uredništvo




























