Evropski poslanci iz vrst SDS so podali svoje mnenje o tem kaj menijo o vnovični izvolitvi von der Leynove za predsednico Evropske komisije.

Ob prejemu 401 glas podpore je bila Ursula von der Leyen znova izvoljena za predsednico Evropske komisije.

Proti njenemu novemu mandatu je glasovalo 284 poslancev in poslank – 15 poslancev, pa se je vzdržalo glasovanja.

Glasovanje je po pravilih Evropskega parlamenta tajno. Izvolitev nove (stare) predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen ni bila samoumevna.

Za vas spodaj objavljamo nekaj kratkih komentarjev poslancev SDS, glede njene izvolitve:

 

Branko Grims: “Obžalujem, da je danes večina v Evropskem parlamentu zamudila zgodovinsko priložnost, da bi spoštovala nedvoumno odločitev evropskih volivcev, da želijo drugačno, bolj desno, politiko. Sam dano besedo volivcem in Sloveniji, da bom nasprotoval nadaljevanju sedanje, za Evropo slabe in za njene avtohtone narode ter evropsko civilizacijo uničujoče politike, spoštujem Slovenijo.”

Milan Zver: “Nisem glasoval za, predvsem zaradi tega, ker bo ista oseba težko popravljala stvari, ki jih je skuhala v zadnjem mandatu. Ostala je zavezana okoljski politiki, kar je v govoru takoj tudi poudarila. Gre tudi za kmetijsko politiko, čeprav je verbalno podprla kmete, sicer z nekim čudnim stavkom – ne namerava spreminjati kmetijske politike, je pa proti temu, da bi kmetje pod ceno prodajali svoje kmetije. Že ta stavek je butast in kaže na neko funkcionaliteto na področju kmetijske politike.

Prioriteti, ki sta tudi za EPP pomembni, ne bo spreminjala, ampak bo nadaljevala … Že iz tega razloga nisem najbolj optimističen. Nekateri sicer pravijo, da bo imela več EPP komisarjev, kar pa še nič ne pomeni … Bistveno bolj ugodno okolje v kabinetu ni še nobeno zagotovilo. V praksi vemo, kako zadeve delujejo – da tretji in četrti rang visokih evropskih uradnikov dela politiko, sprejema naše ključne odločitve. Pod njenim vodstvom Evropske komisije ne pričakujem nekih bistvenih sprememb. Glede obrambne politike zadeva ni tako enostavna, kot si ona predstavlja.

Ona računa na to, da bo Donald Trump prevzel ZDA, zato moramo sedaj ojačati skupne evropske varnostne in obrambne sile. Dejstvo pa je, da bi si morali vsi skupaj prizadevati, da države članice Nata več dajo za obrambo in sodelujejo, koordinirajo zadeve. Ne moremo oblikovati evropske vojske, ker nimamo nobenih osnov, in ki bi bila konkurenčna organizacija Nata. Edina pametna obrambna politika je, da evropske države članice Nata, povečajo svoje obrambne kapacitete. To pomeni tudi vojaško industrijo. Evropski kontingenti že sedaj delujejo, vendar v okviru Zavezništva, zato moramo okrepiti slednjega.” 

Zala Tomašič: “Glasovala sem proti. Si pa želim, da to ne bo ponovitev preteklega mandata, da bomo videli premik v desno, in da bo upoštevana volja volivcev. Pri sestavi komisije bomo videli, v kateri smeri se bodo dogajali premiki. Definitivno je Evropski svet zdaj bolj desen, posledično bo veliko več desnih komisarjev. Pričakujem premik v desno na področju varnosti, kmetijstva, industrije itd. Bo pa že zaradi drugačne sestave Evropskega sveta tudi komisija morala biti drugačna.” 

 

Prehiter zeleni prehod so ji očitali predvsem na račun njenega dela v preteklem mandatu s strani konservativnih poslancev EP. Meddrugim so ji očitali tudi migracijsko politiko “odprtih meja” in pretirano uvajanje progresivnih (levih) politik.

Kritike je prejela torej tako z leve kot desne politične strani. Zanimivo.

 

Spletno uredništvo