Ob nedavnem pregledu je tako plačal: 70 evrov za pregled pri oftalmologu, 60 evrov za pregled pri psihologu, 112 evrov za pregled pri zdravniku medicine dela in 20 evrov upravne takse, skupaj torej kar 262 evrov.

Poslanec Jože Tanko je na ministrico za zdravje dr. Valentino Prevolnik Rupel naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi s stroški zdravstvenega pregleda za podaljšanje vozniškega dovoljenja

Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.

15. člen Zakona o voznikih daje ministru, pristojnemu za zdravje, pooblastilo za predpis meril za oblikovanje cen zdravstvenih pregledov kandidatov za voznike, merila pa so nadalje opredeljena v 18. členu Pravilnika o zdravstvenih pogojih voznikov motornih vozil. Gre za laiku precej nerazumljiva merila, iz katerih je težko razumeti, koliko lahko ali sme stati določen zdravstveni pregled, saj opredeljujejo posamezne točke in ne konkretnih stroškov in cen.

Na drugi strani je na spletu mogoče najti informacije, da je cena zdravstvenega pregleda različna od izvajalca do izvajalca in da jo lahko posamezni javni zavod določa samostojno, v nekaterih primerih pa stroške pregleda, denimo za invalida, ki vozi izključno svojim zmožnostim prilagojeno motorno vozilo, krije Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

Name se je obrnil državljan, ki je opozoril, da mu stroški zdravstvenega pregleda za podaljšanje veljavnosti vozniškega dovoljenja, star je več kot 80 let, glede na nizko pokojnino, ki jo prejema, letno predstavlja visok strošek, ki si ga vse težje privošči. Ob nedavnem pregledu je tako plačal: 70 evrov za pregled pri oftalmologu, 60 evrov za pregled pri psihologu, 112 evrov za pregled pri zdravniku medicine dela in 20 evrov upravne takse, skupaj torej kar 262 evrov.

Glede na zadnjo objavljeno statistiko pokojnin Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je novembra 2023 najnižja pokojnina znašala 310,11 evrov, kar pomeni, da bi upokojenec skoraj vso svojo mesečno pokojnino porabil za plačilo zdravstvenega pregleda za podaljšanje vozniškega dovoljenja.

Glede na vse navedeno sprašuje:

1. Ali držijo navedbe državljana glede višine stroškov za podaljšanje vozniškega dovoljenja? So cene enotne za vso državo, ali so različne po izvajalcih?

2. V katerih primerih so stroški zdravstvenega pregleda za pridobitev ali podaljšanje vozniškega izpita kriti iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, v katerih primerih iz obveznega zdravstvenega prispevka in v katerih primerih jih mora posameznik poravnati sam?

3. Ali ocenjujete, da so stroški zdravstvenega pregleda za pridobitev ali podaljšanje vozniškega izpita previsoki, prenizki ali primerni? Prosim za utemeljitev.

4. Kolikšne so čakalne dobe za opravljanje zdravstvenega pregleda za pridobitev ali podaljšanje vozniškega izpita?

 

 

Spletno uredništvo