Razvita paliativna oskrba pomemben steber sodobne demokratične družbe, ki nenehno strmi k zagotavljanju spoštovanja etičnih in pravnih norm, kot so človekove pravice ter pravice bolnikov in umirajočih. Če gre v teh primerih za otroke in njihove starše, še toliko bolj.

Poslanka Anja Bah Žibert je na predsednika vlade v funkciji ministra za zdravje dr. Roberta Goloba naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi s paliativno oskrbo otrok.

Celotno poslansko vprašanje objavljamo spodaj:

Pred dvema tednoma je v središču prestolnice potekala Marcelova tržnica, dobrodelni dogodek, s katerim so organizatorji izpostavili izreden pomen paliativne oskrbe pri neozdravljivo bolnih otrocih. Gre za čudovito gesto, ki je pokazala, da znamo kot družba stopiti skupaj tudi v takšnih primerih, ko gre za mlada srca, ki so z nami le kratek, a pomemben in nezamenljiv čas.

Moje trdno prepričanje je, da je razvita paliativna oskrba pomemben steber sodobne demokratične družbe, ki nenehno strmi k zagotavljanju spoštovanja etičnih in pravnih norm, kot so človekove pravice ter pravice bolnikov in umirajočih. Izboljšanje kakovosti življenja bolnika in podpora njegovim bližnjim v času, ki je bolniku še preostal, je neprecenljiva gesta humanosti, ki tako posameznike kot družbo dela boljše. Če gre v teh primerih za otroke in njihove starše, še toliko bolj.

Izjemnega pomena je, da p(ostanemo) družba, ki razvija kulturo življenja in da prav vsakemu članu vedeti, da je njegovo življenje neprecenljivo in da bo zaščiteno in varovano na vseh nivojih.

 

Glede na vse navedeno sprašuje:

1.     V katerih ustanovah v Sloveniji nudijo paliativno oskrbo otrok? Koliko otrok je letno obravnavanih v teh ustanovah?

2.     Ali na Ministrstvu za zdravje ocenjujete, da je področje paliativne oskrbe otrok dobro urejeno?

3.     Ali na Ministrstvu za zdravje načrtujete kakšne zakonske spremembe za področju paliativne oskrbe (otrok)?

 

Spletno uredništvo