Poslanec Rado Gladek je na Vlado Republike Slovenije naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi s smernicami Evropske komisije za prepoved avtomobilom z ruskimi registrskimi tablicami.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo spodaj:
Spoštovani,
Evropska komisija je septembra 2023 državne članice Evropske unije pozvala, naj prepovejo vstop cestnim vozilom z ruskimi registrskimi tablicami. Tako je Evropska komisija posodobila svoje smernice, da bi zagotovila, da države članice Evropske unije omejitev izvajajo na pravilen in enoten način. Po poročanju portala Euronews je v smernicah določeno, da »Prepoved velja za motorna vozila, ki imajo ruske registrske oznake in so registrirana v Rusiji.« Ukrepo velja tudi, če voznik avtomobila ni državljan Ruske federacije. Ali so vozial namenjena zasebni ali komercialni rabi ali je nijhov obstanek v Evropski uniji kratkoročen ali dolgoročen je nepomembno.
2. oktobra 2023 so mediji poročali, da se je ukrepom pridružila tudi Bolgarija. Tako se je Bolgarija pridružila Poljski, Finski, Norveški, Estoniji, Latviji in Litvi, ki so v septembru že prepovedale vstop vozilom s tablicami Ruske federacije. Omenjene smernice določajo tudi, naj nacionalne oblasti poskrbijo, da izdelki, kot so britvice, zobne nitke, deodoranti, mila, oblačila in obutev, ter predmeti, ki bi lahko imeli vojaško uporabo, kot so pnevmatike, radijski sistemi in električni generatorji, ne pridejo na območje Evropske unije.
Tiskovni predstavnik Evropske komisije Daniel Ferrie je dejal, da je dokument del stalnih prizadevanj za zatiranje izogibanja, pojava, s katerim se je Evropska unija trudila učinkovito spopasti. »Redno smo v stiku z državami članicami, da bi zagotovili, da tudi če obstaja dvom, ta dvom obravnavamo zelo hitro in to je del celotnega dela, sankcije je treba izvajati in strogo uporabljati.« je še dodal. Opozoril je tudi, da je skladnost s prepovedjo za avtomobile z registrskimi tablicami Ruske federacije obvezna in zapisana v zakonodaji EU. Na državah članicah pa je, da izberejo način, na katerega se bo izvajalo v praksi.
Glede na navedeno vlado Republike Slovenije sprašuje:
1. Ali bo Vlada Republike Slovenije sledila smernicam Evropske komisije in pozivom, da države članice Evropske unije prepovejo vstop vozilom z registrskimi tablicami Ruske federacije in se pridružila državam članicam, ki tem že sledijo?
2. Kako Vlada Republike Slovenije upošteva omejevalne ukrepe, ki so bili uvedeni 22. februarja 2022, vezanih na blago, ki je na seznamih Uredbe Sveta 833/2014?
3. Koliko zaplemb je bilo po uvedbi omejevalnih ukrepov?
4. Kako poteka nadzor nad prihodom vozil, ki imajo registrske tablice Ruske federacije in kako so ukrepali skladno z omejevalnimi ukrepi?
Spletno uredništvo