Politični analitik Sebastjan Jeretič meni, da predsednika vlade Roberta Goloba v politiki pogosto vodita trenutni navdih in osebna prepričanost o lastni nezmotljivosti, kar po njegovem mnenju otežuje racionalno politično presojo.
V izjavi za medije je Jeretič poudaril:
“Ko komentiramo razmišljanje in delovanje predsednika vlade Roberta Goloba, nima smisla pristopati racionalno, ker ga v politiki vodi predvsem napuh in momentalni navdih. Tako razumem tudi njegovo zadnjo zavrnitev predloga o zaupnici.”
Odziv na predlog SDS o vezavi referenduma na zaupnico
Povod za Jeretičev komentar je bila izjava predsednika vlade, s katero je zavrnil poziv predsednika SDS Janeza Janše, naj glasovanje o razpisu posvetovalnega referenduma o povečanju obrambnih izdatkov veže na zaupnico vladi. Golob se je na predlog odzval na omrežju X, kjer je zapisal, da naj Janša “še naprej sanja svoje sanje” in dodal, da bo moral na priložnost za prevzem oblasti počakati še en mandat.
Notranji razkol v koaliciji glede obrambnega referenduma
Referendumsko pobudo je vložila Levica, ki predlaga, da državljani na posvetovalnem referendumu odgovorijo na vprašanje, ali podpirajo povečanje obrambnih izdatkov na 3 % BDP do leta 2030. Gre za cilj, zapisan v resoluciji o razvoju Slovenske vojske do leta 2040, ki jo je DZ že sprejel, pri čemer je večina poslancev SD glasovala za.
Vendar pa je koalicija glede referenduma razdeljena. Medtem ko SD predlog podpira, sta Gibanje Svoboda in vlada do njega kritična, saj menita, da bi referendum ogrozil nacionalnovarnostne interese. Opozoriti velja, da referendumske pobude ne podpirajo niti ministri iz vrst SD in Levice.
Jeretič: »Izjava prilagojena trenutni publiki«
Jeretič ocenjuje, da bi voditelj z dolgoročno strategijo v takšni situaciji poskušal koalicijo povezati in utrditi.
“Politik z resnimi dolgoročnimi nameni bi zagrabil to priložnost in discipliniral koalicijske partnerje na tej za državo zelo pomembni točki. Še posebej zato, ker sta oba partnerja na kolenih in se bosta morala boriti za prestop parlamentarnega praga.”
Dodaja, da po njegovem mnenju Golobove izjave pogosto služijo trenutnemu učinku in publiki – domači ali mednarodni:
“Tako pa so njegove izjave prilagojene trenutni publiki in enkrat nagovarja domačo, drugič mednarodno javnost.”
Spletno uredništvo