»Evropska ljudska stranka v Slovenijo pošilja parlamentarno opazovalno komisijo!« je na včerajšnji novinarski konferenci o naznanitvi ukrepov EU v povezavi s Slovenijo napovedala evropska poslanka in podpredsednica poslanske skupine evropske ljudske stranke, Romana Tomc.
Kot je poudarila, se v Bruslju vse pogosteje sooča z vprašanji o razmerah v Sloveniji. Očitno je, da poteze vlade Roberta Goloba niso ostale neopažene na evropskem parketu. Na žalost se strinjam z opažanjem, da je Golobova vlada Slovenijo pripeljala do kritične točke.
V predstavitvi razlogov za napovedan obisk parlamentarne komisije je Romana Tomc izpostavila nekaj ključnih spornih točk: »Kolege poslance skrbi dogajanje na področju nacionalnih medijev v Sloveniji. Vladajoča stranka je takoj po prevzemu oblasti s spornim zakonom podredila nacionalno RTV. Prav tako so seznanjeni s spornim financiranjem medijev, na to je večkrat v svojih letnih pregledih področja vladavine prava opozorila tudi Evropska komisija. Z novim medijskim zakonom se stanje žal ne bo izboljšalo, saj ta predvideva pristranske subvencije vladnim podpornikom in resno ogroža neodvisnost novinarstva.«
Dotaknila se je stanja v pravosodju, od dolgih postopkov, do pristranskosti sodnikov, vse do konkretnih primerov, kot je primer sodnika Radonjića: »Poleg pristranskosti in nedelujočega sodnega sistema kolege skrbi tudi dogajanje v slovenski policiji. Poznajo kazensko ovadbo proti premierju zaradi vmešavanja v policijske postopke, seznanjeni so bili z nezakonitim imenovanjem direktorja policije in potem skoraj mesecem dni izmikanja pred njegovim odstopom.«
Seveda ne gre brez omembe dogajanja v državnem zboru Republike Slovenije, zlorabe parlamentarnih preiskovalnih komisij, korupcije in političnega vpliva na različne neodvisne institucije: »Pritisk na računsko sodišče, ki mu je vlada znižala financiranje po objavi kritičnega poročila o delu nekaterih ministrstev, vloga predsednika vlade v podjetju, ki posluje z državo, pritisk na neodvisne regulatorje in tako dalje,« dodaja poslanka.
Zaradi razkroja vladavine prava lahko države ostane brez dostopa do evropskih sredstev: »Razlogov, da se je Slovenija znašla pod drobnogledom Evropske ljudske stranke je veliko. Zato bo skupina ELS uporabila vsa svoja parlamentarna pooblastila in ukrepe, ki jih ima na razpolago, da bi preprečila nadaljnjo škodo v Sloveniji, začenši z napovedano parlamentarno misijo. Vrh ELS je izrazil željo, da na lastne oči preveri, kaj se v Sloveniji dogaja, in z namenom, da določi naslednje ukrepe. Kot podpredsednica politične skupine ELS sem ta predlog podprla.«
Misija je le prva v vrsti predlaganih ukrepov ELS: »Skupina ELS poleg misije predlaga tudi dopolnitev parlamentarnega poročila o vladavini prava, umestitev razprave o razmerah v Sloveniji na dnevni red skupine DRFMG, ter poziv parlamentarnih koordinatorjev pristojnega odbora za notranje zadeve k temu, da na Komisijo in slovenske nadzorne organe naslovijo pismo, v kateri izražajo skrb nad dogajanjem Sloveniji.«
Za konec Romana Tomc dodaja: »Sama si bom ob vsem tem prizadevala za to, da Slovenija trdno ostane na evropski smeri, ter da evropska sredstva ne bodo ogrožena. Borila se bom za to, da Sloveniji vrnemo ugled. Da bomo pomagali sooblikovati evropsko prihodnost in da ne bomo del problema!«
Spletno uredništvo