Presejalni programi v Sloveniji so se izkazali kot uspešna praksa, saj omogočajo zgodnje odkrivanje (pred)rakavih obolenj in rešujejo življenja. Menim, da je treba resno razmisliti o razširitvi starostnih omejitev v presejalnih programih, saj so številni starejši nad 70 let vitalni in zdravi, zato bi bilo smiselno, da so vključeni.

Vodja poslanske skupine Jelka Godec je na Vlado Republike Slovenije vložila poslansko pobudo v zvezi s starostno omejitvijo v presejalnih programih.

Poslansko pobudo objavljamo spodaj:

 

Spoštovani,

presejalni programi, ki jih izvajamo v Sloveniji, so se skozi leta izkazali za izjemen primer dobre prakse. Rezultati kažejo, da na ta način dovolj zgodaj odkrijemo številna (pred)rakava obolenja in tako rešimo marsikatero življenje. Državni program Zora je namenjen ženskam med 20 in 69 letom starosti, državni program Dora je namenjen ženskam med 50 in 69 letom starosti, program Svit pa je namenjen moškim in ženskam med 50 in 69 letom starosti. Nedavna informacija o tem, da bo kmalu na voljo nov presejalni program Peter, je prav tako izjemno pozitivna. Omenjeni prvi trije programi so bili zasnovani pred več kot 20 leti tudi na podlagi takratne demografske slike naše države in Evrope. Hkrati pa vemo, da ima Evropa najstarejše prebivalstvo, Slovenci pa smo v povprečju vsako leto starejši. Torej živimo dlje in imamo tudi v višjih starostnih obdobjih kakovostno življenje. Glede na to dejstvo menim, da je potrebno opraviti resen razmislek o tem, ali oziroma kdaj bomo razširili starostne omejitve pri presejalnih programih. Številni starejši so danes denimo pri 70 letih in več, vitalni in zdravi, zaradi česar bi bilo povsem smiselno, da so vključeni v presejalne programe. Zaradi vsega navedenega na Vlado Republike Slovenije naslavljam pobudo za čimprejšnjo preučitev možnosti (in nato uveljavitev spremembe), da se starostna omejitev v presejalnih programih podaljša do 80. leta.

 

 

 

Spletno uredništvo