V državnem zboru je na zahtevo Poslanske skupine SDS potekala nujna seja odbora za finance z obravnavo vprašanja odgovornosti ministra za finance Klemna Boštjančiča za nezakonito in negospodarno izvajanje državnega proračuna.

Kot je v uvodni dopolnitvi v imenu predlagatelja izpostavil poslanec Rado Gladek,so poslanci SDS prepričani, da je minister Boštjančič slab gate-keeper oz. slovensko, žargonsko golman. “Gole vam zabijajo vaši soigralci, zabijate pa si jih tudi sami. Zaupanje javnosti glede upravljanja z javnimi sredstvi je zelo nizko,” je bil neposreden Gladek. In še: “Pridno nabirate negativne točke in če se ne ozirate na opozorila opozicije, pa prav gotovo ne morete mimo ugotovitev Računskega sodišča RS, ki je prav pri revidiranju zaključnega računa proračuna RS za l. 2023 in pravilnosti njegove izvršitve ugotovilo vrsto nepravilnosti. Ugotovitve so obremenjujoče in jasno izkazujejo netransparentno porabo javnega denarja in neskladje z zakonom.”

Gladek je opozoril zlasti na tri ugotovljene nepravilnosti, za katere je odgovorno ministrstvo za finance oz. finančni minister Boštjančič.

1. Za nakup podrtije na Litijski nista bila preverjena pravni temelj in višina obveznosti. Nakup stavbe za potrebe pravosodnih organov ni bil ustrezno načrtovan v državnem proračunu. Plačila, ki so izhajala iz prevzetih obveznosti, niso bila vključena v proračun leta, v katerem zapadejo. Z nakupom razpadajoče stavbo, je bila kršena tudi uredba o enotni metodologiji za pripravo in obravnavo investicijske dokumentacije na področju javnih financ, saj v dokumente niso bili vključeni ocenjeni stroški prenove.

2. Vlada je za potrebe popoplavne obnove dodatno obremenila državljane in gospodarstvo. Javnost, davkoplačevalci upravičeno pričakujejo, da je poraba denarja, ki je bil zbran, transparentna in da je v vsakemem trenutku jasno, koliko je bilo porabljeno in kam je denar šel. V zakonu je predvidena ustanovitev posebnega sklada, ki bi skrbel za transparento porabo in pridobivanje sredstev, ki pa, kot ugotavlja Računsko sodišče RS, še do danes ni ustanovljen.

3. Nepravilnost, ki jo izpostavlja revizijsko poročilo računskega sodišča, je nakup 13 tisoč računalnikov. Minilo je eno leto, odkar je bil ta nakup izveden. Pojavljajo se razne obremenjujoče informacije in nastajajo dodatni stroški zaradi tega razpisa. Izvirni greh izhaja že iz samega zakona o spodbujanju digitalne vključenosti. Vlada ni sprejela predpisa, v katerem bi uredila upravljanje mehanizma in način uresničevanja pravice za izposojo računalniške opreme, kar je pogoj za porabo proračunskih sredstev. Tu je jasna odgovornost ministriceza digitalno preobrazbo kot ministra za finance.

Kot je opozoril poslanec Gladek, vse to niso ugotovitve opozicije, ampak računskega sodišča, ki je najvišji revizijski organ za kontrolo državnih računov, državnega proračuna in celotne javne porabe v RS.

Ugotovitve revizije kličejo na odgovornost ministra za finance, ki je ob tem še podpredsednik vlade in podpredsednik stranke, ki tako poudarja pomen pravne države. “Dovolj je sprenevedanja, ugotovitve so jasne in zato ministra za finance Klemna Boštjančiča pozivamo k odstopu,” je bil jasen Rado Gladek.

Odzvala se je tudi poslanka Suzana Lep Šimenko. “Računsko sodišče velikokrat daje mnenja s pridržkom, vendar ko pogledaš njihovo tokratno poročilo, je teh nepravilnosti zelo veliko, bistveno več kot kadarkoli v preteklosti.” In tudi: “Bilo je omenjeno, kako bo ta vlada poskrbela za višje neto plače. Spoštovani minister, ta vlada je takoj ob nastopu svojega mandata  poskrbela, da vsi zaposleni v Sloveniji dobivajo nižje neto plače, namreč izničili ste takrat veljaven zakon o dohodnini, ki bi prinašal splošno olajšavo, zdaj že 7500 eur v prihodnjem letu.”

Poslanec Tomaž Lisec je opozoril na pomembnost ugotovitev računskega sodišča in izrazil bojazen pred pritiski. “Upam, da ustava še velja, saj v 150. členu govori o računskem sodišču: Računsko sodišče je najvišji organ kontrole državnih računov, državnega proračuna in celotne javne porabe v RS. Upam, da po tej seji ne bomo imeli problemov z računskim sodiščem, ampak z ministrstvom za finance in ostalimi, ki ne spoštujejo lastne zakonodaje. Upam, da ne bodo spremembe v vodstvu računskega sodišča, ali pa se bo računsko “depolitiziralo”, morda s spremembo zakona, ki bo zmanjšal njegove pristojnosti, kljub ustavi.”

Odboru za finance so poslanci SDS predlagali, da po končani razpravi sprejme naslednja sklepa:

  1. Odbor za finance priporoča ministru za finance Klemnu Boštjančiču, da zaradi ugotovitev iz revizijska poročila Računskega sodišča Republike Slovenije z dne 3. septembra 2024, ki se nanašajo na negospodarno in nezakonito delovanje Ministrstva za finance, prevzame odgovornost in odstopi.
  2. Odbor za finance priporoča predsedniku Vlade Republike Slovenije, v kolikor minister za finance Klemen Boštjančič ne bo sam odstopil, da Državnemu zboru Republike Slovenije predlaga razrešitev ministra za finance Klemna Boštjančiča.

Nujna seja se je zaključila z glasovanjem. Vsi navzoči poslanci koalicije so glasovali proti predlaganim sklepom.

 

 

 

Spletno uredništvo