Poslanec Anton Šturbej je na ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja naslovil pisno poslansko vprašanje z zvezi z varnostnimi posledicami odstranjevanja ograje na meji.

Celotno poslansko vprašanje objavljamo v nadaljevanju.

Spoštovani,

prejel sem vaš odgovor na moje pisno poslansko vprašanje v zvezi z odstranjevanjem ograje na meji in zagotavljanjem varnosti.

V odgovoru ste na vprašanje glede ustavitve postopka odstranjevanja ograje na meji odgovorili, da se odstranjevanje začasnih tehničnih ovir na državni meji z Republiko Hrvaško še naprej izvaja v skladu s koalicijsko pogodbo. Glede izvajanja nadzora na meji ste odgovorili, da nadzor zajema tako izvajanje mejne kontrole kot tudi varovanje državne meje. Povečana prisotnost Policije je zagotovljena na območjih, kjer je to skladno z analizami in operativnimi informacijami potrebno.

Prav tako ste odgovorili, da je pri upravljanju določenega segmenta nedovoljenih migracij Slovenija na podlagi mednarodnih oziroma evropskih standardov zavezana sodelovati tudi z nevladnimi organizacijami.

V zvezi s tem sprašuje naslednje:

  1. Ali je zaveza v Programu za delo koalicije 2022-2026 glede odstranjevanja ograje na meji v skladu z Ustavo RS in vsebino prisege, da boste spoštovali ustavni red, da boste ravnali po svoji vesti in z vsemi svojimi močmi delovali za blaginjo Slovenije – ali se s tem sledi zagotavljanju varnosti Slovenije in njenih državljank ter državljanov?
  2. Kako se za povečano prisotnost Policije pri izvajanju mejne kontrole in varovanja državne meje opravljajo analize z operativnimi informacijami, kako pogosto in kako se potem izvedejo odzivi za povečano prisotnost Policije?
  3. Kateri so mednarodni oziroma evropski standardi za sodelovanje nevladnih organizacijah pri upravljanju nezakonitih migracij? Na podlagi katerih predpisov to poteka? Obenem me zanima za katere nevladne organizacije je to mišljeno in kakšne so mednarodne smernice za takšno obliko sodelovanja?

 

Spletno uredništvo