Od leta 2022 postopki za ugotavljanje vzajemnosti, ki omogočajo tujcem pridobitev lastninske pravice na nepremičninah v Sloveniji, veljajo tudi za državljane Bosne in Hercegovine, Ukrajine ter Moldavije, ki so pridobile status držav kandidatk za vstop v Evropsko unijo. Državljani teh držav lahko pridobijo lastninsko pravico na nepremičninah v Sloveniji, če obstaja vzajemnost, kar se ugotavlja prek postopka pri pristojnem ministrstvu.

Poslanec Bojan Podkrajšek je na Vlado Republike Slovenije naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi s postopki ugotavljanja vzajemnosti pri pridobivanju nepremičnin v Sloveniji.

Celotno poslansko vprašanje objavljamo spodaj:

Spoštovani,

postopki za ugotavljanje vzajemnosti v primerih, ko želijo tujci pridobiti lastninsko pravico na nepremičninah v Sloveniji, od leta 2022 veljajo tudi za državljane BIH, Ukrajine in Moldavije. Omenjene države so namreč pridobile status države kandidatke za vstop v Evropsko unijo, odtlej pa imajo njihovi državljani to pravico, če obstaja bzajemnost.

Državljani zgoraj navedenih držav lahko pridobijo lastninsko pravico na nepremičninah v Sloveniji na podlagi pravnega posla, deodavanja ali odločbe državnega organa, postopek ugotavljanja vzajemnosti pa lahko sprožijo pri ministrstvu, pristojnem za pravosodje. Vzajemnost obstaja, če lahko državljan Slovenije ali pravna oseba iz Slovenije pridobi pravico do lastnih nepremičnin v državi tuje osebe pod enakimi ali podobnimi pogoji, kot so tisti, pod katerimi lahko tuje osebe pridobijo pravico do lastne nepremičnine v Sloveniji. Pogoj za vzajemnost je tudi to, da zahteve za državljana Slovenije ali pravno osebo iz Slovenije, ki izpolnjujejo pogoje, niso zahtevnejši od tistih, ki v Sloveniji veljajo za tujce.

Ukrajina in Moldavija imata status državne kandidatke junija lani, BIH pa sredo decembra.

Ob tem se zastavlja vprašanje glede odločb o vzajemnosti in samega postopka ter kakšna dokazila so potrebna.

 

Glede na navedeno Vlado Republike Slovenije sprašuje naslednje:

  1. Ali se postopki za ugotavljanje vzajemnosti glede nakupa nepremičnin v Sloveniji za državljane omenjenih držav, Bosne in Hercegovine, Ukrajine in Moldavije že izvajajo, kdaj so se začeli oziroma kdaj se bodo začeli?
  2. Ali je že bilo izdanih kaj odločb o vzajemnosti, koliko in kdaj? Kako dolgo trajajo ti postopki?
  3. Ali je bil za ugotavljanje vzajemnosti glede nakupa nepremičnin v Sloveniji za državljane omenjenih držav podpisan kakšen sporazum in kako se le ta izvaja?
  4. Kakšna dokazila so potrebna, da se izkaže vzajemnost za državljane Bosne in Hercegovine, Ukrajine in Moldavije?

 

 

Spletno uredništvo