Vlada je na zadnji seji 8. 12. 2023 sprejela predlog Energetskega zakona. Predlog zakona prenavlja koncept načrtovanja razogljičenja na lokalni ravni – občine bodo morale pripraviti in sprejeti načrte za opuščanje rabe fosilnih goriv za ogrevanje, sprejeti bodo morale cilje na področju učinkovite rabe energije in obnovljivih virov energije.
Poslanec SDS Jožef Lenart je na vlado naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi z ogrevanjem stavb.
Celotno poslansko vprašanje objavljamo spodaj:
Vlada je na zadnji seji 8. 12. 2023 sprejela predlog Energetskega zakona »EZ-2«.
Kot je zapisano na spletni stran Portala energetike Ministrstva za okolje, podnebje in energijo: »Predlog zakona prenavlja koncept načrtovanja razogljičenja na lokalni ravni – občine bodo morale pripraviti in sprejeti načrte za opuščanje rabe fosilnih goriv za ogrevanje, sprejeti bodo morale cilje na področju učinkovite rabe energije in obnovljivih virov energije, načrtovati bodo morale energetske skupnosti za obvladovanje energetske revščine na svojem območju. Lokalni energetski koncepti bodo digitalizirani, da bo lažje sproti spremljati napredek.
Z določbami o prednostni rabi virov energije in energentov želimo spodbujati uporabo obnovljivih virov energije in povečati energetsko učinkovitost v stavbah ter napravah, kar bi imelo pomemben vpliv na zmanjšanje onesnaževanja in naše odvisnosti od fosilnih goriv, kar je ključno za doseganje ciljev trajnostnega razvoja in zmanjšanje vpliva na okolje.«
Iz opisanega ter kot je bilo vidno tudi iz predloga, ki je bil v javni obravnavi (Predlog zakona o energetski politiki) je razumeti, da se bo pri ogrevanju stavb dajalo poudarek in prednost (prednostna raba energije) sončni energiji, rabi odvečne toplote in plinu iz obnovljivih virov, na drugi strani pa se bo omejevalo ogrevanje na fosilna goriva. Kot navedeno:
»Najprej sončno obsevanje, potem raba odvečne toplote, nato raba plina obnovljivega izvora, sledi uporaba toplote, oddane iz sistema daljinskega ogrevanja, s katerim dobavitelj izvaja gospodarsko javno službo (samo v primeru, da je daljinski sistem energetsko učinkovit skladno z zakonom, ki ureja učinkovito rabo energije). Izven območja sistema daljinskega ogrevanja se bo raba energije in energentov upoštevala po naslednjem vrstnem redu: najprej sončno obsevanje, potem raba odvečne toplote, nato raba plina obnovljivega izvora, zatem raba toplote iz sistema, ki izvaja tržno distribucijo toplote«.
Kar pomeni, da bo zakon izven strnjenih naselij prepovedoval ogrevanje na trda goriva kot osnovni sistem ogrevanja, v novogradnjah pa ne bo več mogoče ogrevati niti na plin. V strnjenih naseljih bo še zapovedal, da se ne podaljšuje več koncesij za gradnjo vodov zemeljskega plina, v novogradnjah pa ne bo mogoče namestiti ogrevalnega sistema s plinskim kotlom. Če območje nima daljinskega sistema ogrevanja, sta na zadnjih mestih oskrba iz distribucijskega sistema plina in raba trdne biomase.
Združenje občin Slovenije vam je dne 18. 9. 2023 podalo naslednje pripombe na Predlog zakona o energetski politiki (po novem EZ-2) in postavilo vprašanje: »Predlagatelja zakona vljudno naprošamo, da oceni vse finančne posledice zakona, saj po pregledu zakona ocenjujemo, da bodo slednje posegale tudi v proračune občin. Vljudno naprošamo, da se vse finančne posledice pokrivajo iz državnega proračuna, saj so občine že v letu 2022 dobivale 25EUR manjšo povprečnino, kot so znašali dejanski stroški občin.«
V zvezi z omenjenim predlogom ZOS ter v zvezi s samim predlogom EZ-2 vas spoštovani minister, mag. Boštjan Kumer, sprašuje naslednje:
1. Ali ste pri predlogu popravkov Energetskega zakona upoštevali mnenje ZOS ter kakšna so načrtovana sredstva v proračunu RS, za kritje dodatnih stroškov občinam, ki jih boste zaradi podanih sprememb EZ-2 povzročili?
2. Ali ste v podanih predlogih sprememb Energetskega zakona upoštevali oškodovanje (morda uničenje) gospodarskih družb – distributerjev zemeljskega plina, zaradi zmanjšanja količine porabe ter v primeru, da se jim odvzame koncesije?
3. Ali ste v primeru, da nam distributer zemeljskega plina več ne bo dobavljal plina, predvideli kašne stroške in probleme bodo utrpeli lastniki stanovanjskih hiš?
4. Ali imate zanje v proračunih 2024 in 2025 zagotovljena povračila za pokritje ponovnih stroškov zaradi vaše prisilne spremembe na čistejši sistem ogrevanja stavb?
5. Glede na to, da se po novem smatra tudi jedrsko energijo za nizko ogljično, da omejujete vsa uporabo vseh fosil. goriv in energentov ter da se poraba elektrike v Sloveniji povečuje: Kakšni so vaši načrti za čimprejšnji – pospešen začetek gradnje JEK2?
Spletno uredništvo