V četrtek je na zahtevo koalicije potekala izredna seja Državnega zbora na temo korupcije.

V nadaljevanju objavljamo celotno stališče Poslanske skupine SDS, ki ga je predstavila vodja poslanske skupine Jelka Godec:

Spoštovani državljani,

dobrodošli v današnji epizodi resničnostnega šova koalicije Gibanja Svoboda, Socialnih demokratov in Levice, v kateri bomo priča ponovni nadgradnji teatra absurda. Ker se sezona, polna spletk na vladnem dvoru z ljubezenskimi vložki, bumerangi in prizori, ki naj bi gledalce in statiste pripravili celo do tega, da halucinirajo, očitno zaključuje, so se koalicijske poslanske skupine oprijele še ene absurdne bilke, da bi še naprej ostale na prizorišču in imele vsaj nekaj gledanosti. Tako so spisale scenarij v obliki priporočila, s katerim želijo odigrati vlogo super junaka v boju proti korupciji. Gibanje Svoboda očitno upa na to, da si bo s to akcijo vendarle priborila oskarja za najboljšo vlogo, stranki SD in Levica pa se bosta sprijaznili tudi z oskarjem za najboljšo stransko vlogo – vse za to, da le dobita nekaj drobtin.

A tukaj naletimo že na prvi problem, ki se bo v nadaljevanju pravzaprav izkazal za usodnega. Koalicija ima danes v državnem zboru 53 glasov. 53 glasov! Mnogi vam bodo znali povedati, da bi s takšno večino vsak, ki je kolikor toliko sposoben, lahko premikal gore in po tekočem traku sprejemal nujno potrebne reforme. Ampak ne, ta svobodna koalicija ne. Namesto sej, na katerih bi obravnavali sistemske vladne zakone, smo priča šovu, ko koalicija v državni zbor pokliče svoje ministre, da bodo poslušali, kaj morajo še narediti, da bi vse javne institucije do konca očistili janšistov, in to na podlagi medijskih zapisov, nepreverjenih informacij in neosnovanih obtožb. A že v naslednjem trenutku se scenarij poruši – vlada v svojem mnenju našteje, kaj vse da že počne in se na vse pretege trudi, da na koncu ne zapiše, da so predlagani sklepi zato nepotrebni. In potem stori še naslednji korak – na sejo v državni zbor pošlje državno sekretarko, vodjo sektorja in višjo sekretarko, saj se niti ministrici za pravosodje Dominiki Švarc Pipan, niti ministru za notranje zadeve Boštjanu Poklukarju, niti ministru za finance Klemnu Boštjančiču niti ministru za gospodarstvo, turizem in šport Matjažu Hanu, ki ste jih sami želeli na seji, ne ljubi gledati tega šova. Toliko o problemu, ki že kar v začetku zapečati usodo današnje epizode.

Kakorkoli, danes je na sporedu tema, kako preprečiti korupcijo v Sloveniji in pred nami je borno gradivo s številnimi pravopisnimi napakami, predvsem pa z veliko lažmi in natolcevanji. Povsem jasno je, da želi koalicija odvrniti pozornost od bistvenih problemov in glavnih akterjev na področju mafijskih poslov v Sloveniji.

Slednja v Sloveniji segajo daleč v zgodovino in danes se brez sramu kažejo v vsem svojem sijaju. To vladajoče strukture seveda ne moti, ker je del teh mafijskih poslov tako v javnem kot v zasebnem sektorju. Vladajoče strukture tudi ne moti, da z višanjem davkov slabi slovensko gospodarstvo, da je vedno več starejših pod pragom revščine, da se plače nižajo, ob tem pa se pokrade več sto milijonov davkoplačevalskega denarja preko javnih razpisov za izbrane oziroma kvazi nevladne organizacije in da še vedno ni epiloga za večmiljardno bančno luknjo in oprani iranski denar ter preplačane žilne opornice. Kot v prejšnjih levih vladah se tudi v tej davkoplačevalski denar ne porablja za domove za starejše, stanovanja za mlade, cestno infrastrukturo. Medtem ko ljudje v Savinjski dolini še vedno čakajo na 100 novih hiš, mostove, popravilo cest, sanacijo plazove, se razpisujejo javni razpisi za financiranje točno določenih nevladnih organizacij, resničnostne šove in projekte za mešanje megle, od katerih večina državljanov nima popolnoma nič. Hkrati se obeta povišanje plač sodnikom, kar še kako smrdi po korupciji in mafijskih poslih. Danes tako koalicija sama sebi piše priporočila, namesto da bi, kot rečeno, pisala zakone, ki bi dejansko preprečili mafijske posle v javnem in zasebnem sektorju. Po tem ko ste ustanovili preiskovalno komisijo in ko v demokratični državi, članici Evropske unije, koalicija preiskuje opozicijo – take scenarije lahko gledamo v vam ljubi Rusiji s totalitarcem na čelu –, smo priča novemu absurdu, ko ste se pod krinko boja proti korupciji znova lotili opozicije.

A današnje epizode resničnostnega šova se v Poslanski skupini SDS zelo veselimo in bomo v njej še kako aktivno sodelovali. Zakaj? Ker se v državnem zboru že leta preko zahtev za izredne seje, preiskovalnih komisij in priporočil vladam trudimo v boju proti korupciji.

Naša prva zahteva za sklic izredne seje glede problematike korupcije, klientelizma in pranja denarja v povezavah med vlado, javnimi podjetji oziroma gospodarskimi družbami v večinski državni lasti ter politiki vladajočih strank ter problematike učinkovitosti državnih organov pri preprečevanju velikih goljufij sega v leto 2004. Kasneje so in smo poslanci Slovenske demokratske stranke vodili sedem preiskovalnih komisij, med njimi najdete preiskovalko bančne luknje, žilne opornice, otroška kardiokirurgija, v tem mandatu opozarjamo na korupcijo pri gradnji kanala C0. Če boste pobrskali po zgodovini državnega zbora, boste našli tudi nemalo naših priporočil, denimo naslednje iz leta 2017:

– Državni zbor priporoča vladi, da v roku šestih mesecev pripravi temeljito analizo stanja pravne ureditve na področju koruptivnih ravnanj in kaznivih dejanj korupcije ter z ugotovitvami seznani državni zbor.

– Državni zbor priporoča, da v zakonodajni postopek predlaga takšne zakonske rešitve na področju preventive v zvezi s koruptivnimi ravnanji, ki bodo organizacijsko in vsebinsko podobne večini evropskih držav.

– Državni zbor priporoča vladi, da v zakonodajni postopek predlaga ustrezne zakonske rešitve, ki bodo omogočale učinkovitejše in hitrejše odkrivanje, preiskovanje in sojenje v primeru kaznivih dejanj korupcije.

Gre za zelo podobna, skorajda enaka priporočila, kot ju danes predlagate v svobodni koaliciji. Malo za šalo in malo za res, če bi bili vi na oblasti leta 2017, potem bi se v Poslanski skupini SDS lahko nadejali podpore našim sklepom.

A ne samo, da v Poslanski skupini SDS opozarjamo na problem korupcije takrat, ko smo v opoziciji, zadeve aktivno rešujemo in jih postavljali v red tudi v času, ko smo na vladi – tudi zato, se je pojavil fenomen kolesarjata. Ko je elitam mafijskega ozadja in podzemlja grozilo zaprtje dotoka denarja iz javnih sredstev, so na ljubljanskih ulicah organizirali protesti še pred samim nastopom zadnje Janševe vlade.

V vaši koalicijski pogodbi ste med drugim zapisali: »Zagotovili bomo učinkovite preiskave projektov in investicij, ki so prepletene s sumi korupcije.« Odlično, se veselimo pojasnil, zakaj je bil vaš prvi korak pri zajezitvi korupcije ukinitev referenčnih cen v zdravstvu in kdaj se boste lotili učinkovite preiskave:

– bančnega računa predsednika vlade Roberta Goloba v Romuniji,

– varovanja predsednika vlade Roberta Goloba s strani obsojenega kriminalca Miloša Njegoslava Milovića,

– uporabe Falcona za zasebne lete, nakazil Gen-i generalni sekretarki Gibanja Svobode Vesni Vukovič,

– pisma podpore, ki ga je ministrica Sanja Ajanovič Hovnik podpisala za sovjo prijateljico, da bi uspela na javnem razpisu Ministrstva za upravo,

– afere Fotopaba,

– korupcije pri investicijah v zdravstvu v času Aleša Šabedra in Danijela Bešiča Loredana,

– ali pa razpisa za resničnostni šov ministra za obrambo.

Še bi lahko naštevala, vendar bodo več v nadaljevanju povedali moji kolegi. Za zaključek. »Razlogi za širjenje korupcije se kažejo v razpadu vrednot, nesposobnosti vodstvenih delavcev, nemoralnosti vodilnih oseb iz javnega življenja in neenakosti pred zakonom. Ljudje postajajo nezaupljivi, institucije manj stabilne, ljudje ne zaupajo v sistem, kar posledično vpliva na učinkovitost države, in vodi v razpad etičnih vrednot.« Tako je! Tako je! V Poslanski skupini SDS se absolutno strinjamo z vašim zapisom, saj ste odlično opisali trenutno stanje v naši državi.

Zato, naj se šov začne.

 

Spletno uredništvo