15. maj velja za mednarodni dan družin. V tem okviru se po vsem svetu opozarja na pereče problematike našega časa, ki so povezane predvsem z obravnavo različnih vrst nasilja v družini.
Poslanec mag. Dejan Kaloh je na vlado naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi z ukrepi zoper nasilje v družini.
Za vas spodaj objavljamo poslansko vprašanje v celoti:
Organizacija združenih narodov je 15. maj razglasila za mednarodni dan družin. V tem okviru se po vsem svetu opozarja na tudi sicer pereče problematike našega časa, ki so poleg s položajem žensk v družbi, družbenim in ekonomskim vrednotenjem reproduktivnega dela, povezane predvsem z obravnavo problematike različnih vrst nasilja v družini.
Slednje lahko rezultira tudi v za družbo nevarnih ekscesnih dejanjih, zato s tem v zvezi sprašuje:
1. Katere ukrepe vlada in pristojna resorna ministrstva sprejema na področju monitoringa nasilja v družini?
2. Katere ukrepe vlada sprejema za pomoč in zaščito otrok, ki so žrtve nasilja v družini?
3. Katere institucije izvajajo katere vrste pomoči in na katerih področjih nasilja (fizično, psihično) nad ženskami in otroki?
4. Kakšni (konkretni) ukrepi pomoči so trenutno na voljo žrtvam nasilja v družini?
5. Ali v Sloveniji beležimo primere femicida in koliko (prosim za podatke za zadnjih 5 let)? Ali v Sloveniji beležimo primere, ko so žrtve nasilja v družini moški in koliko (prosim za podatke za zadnjih pet let)?
6. Ali slovenska zakonodaja pozna ukrepe, ki dolgoročno zaščitijo žrtve nasilja v družini pred morebitno ponovitveno nevarnostjo s strani storilca? Kateri so ti ukrepi?
7. Ali je v pripravi zakonodaja, ki bo namenjena izključno zaščiti in rehabilitaciji družinskih članov žrtev kaznivih dejanj nasilja v družini?
8. Ali v slovenskem pravnem sistemu obstaja zakonodaja, ki naslavlja rehabilitacijo in zaščito sorodnikov in družinskih članov žrtev kaznivih dejanj nasilja v družini in katera (prosim za natančno navedbo vseh obstoječih pravnih aktov na tem področju)?
Spletno uredništvo