Sin ruskega guvernerja, ki so ga italijanske oblasti na zahtevo Washingtona aretirale oktobra 2022, je konec marca pobegnil iz hišnega pripora v Milanu. V nekaj urah je, kot izhaja iz rekonstrukcije, prispel do meje s Slovenijo, k nam je vstopil blizu Trsta, potem potoval do Srbije in se od tam vrnil v Rusijo.

Poslanka Anja Bah Žibert je na vlado naslovila pisno poslansko vprašanje glede izvajajanja nadzora na meji z Italijo in Hrvaško.

Za vas spodaj objavljamo poslansko vprašanje v celoti:

Mediji so poročali, da je državno tožilstvo v Milanu v sredo, 12. aprila 2023, predstavilo rekonstrukcijo pobega sina guvernerja sibirske regije Krasnojarsk v Italiji, ki je 22. marca 2023 ušel iz hišnega pripora v Milanu. V Rusijo je, kot sledi iz rekonstrukcije, z avtomobilom pobegnil preko Slovenije in Srbije.

Omenjeno rekonstrukcijo je tožilstvo predstavilo na dan, ko se je guverner sibirske regije Krasnojarsk v Italiji zahvalil ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu in »prijateljem iz tujine« za pomoč pri pobegu njegovega sina iz Milana in vrnitvi v domovino. Ob tem je sin omenjenega ruskega guvernerja 4. aprila 2023 sporočil, da je v Rusiji. »V teh zadnjih, še posebej težkih dneh so mi ob strani stali močni in zanesljivi ljudje. Hvala jim!« je zapisal.

Ob tem velja dodati, da naj bi po poročanju medijev sina ruskega guvernerja, ki so ga italijanske oblasti na zahtevo Washingtona aretirale oktobra 2022, zaradi obtožb o izogibanju zahodnim sankcijam in pranju denarja 23. marca 2023 izročili ZDA, a je dan prej pobegnil iz hišnega pripora v Milanu. V nekaj urah je, kot izhaja iz rekonstrukcije, prispel do meje s Slovenijo, pri čemer je uporabil več vozil in ponarejene dokumente. V Slovenijo je vstopil blizu Trsta, potem potoval do Srbije in se od tam vrnil v Rusijo, domnevno z letalom, kot izhaja iz rekonstrukcije pobega, o čemer so poročali mediji.

Mediji so objavili, da naj bi sinu omenjenega ruskega guvernerja pri pobegu pomagala operativna skupina šestih ali sedmih ljudi iz Vzhodne Evrope. Nekatere med njimi so preiskali, skupaj štiri ali pet, že identificirali in preiskali, ostalih še ne, kot poroča italijanska tiskovna agencija Ansa. Državno tožilstvo v Milanu preiskuje tudi tiste, ki naj bi organizirali in tudi vodili pobeg 40-letnika iz Italije, po navedbah Anse verjetno pripadnike ruskih tajnih služb. Ob tem velja spomniti, da je 13. aprila 2023 po poročanju medijev Norveška z ruskega veleposlaništva izgnala 15 obveščevalcev. Zunanja ministrica Anniken Huitfeldt je sporočila, da so jih razglasili za nezaželene osebe, ker so sodelovali v dejavnostih, ki niso združljive z njihovim diplomatskih statusom. Izpostavila je še: »To je pomemben ukrep za preprečevanje in zmanjšanje obsega ruskih obveščevalnih dejavnosti na Norveškem ter s tem za zaščito naših nacionalnih interesov.«

V zvezi s tem vas sprašuje naslednje:

1. Ali sta bili Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve Ministrstvo za notranje zadeve obveščeni o tem pobegu oziroma seznanjeni z informacijo pobega sina guvernerja sibirske regije Krasnojarsk v Italiji, ki je 22. marca 2023 ušel iz hišnega pripora v Milanu? V Rusijo je, kot sledi iz zgoraj navedene rekonstrukcije, z avtomobilom pobegnil preko Slovenije in Srbije.

2. Zanima me, kdaj sta bili Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve in Ministrstvo za notranje zadeve o tem obveščeni oziroma seznanjeni? Kdaj ostali organi? Kaj konkretno so Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve in ostali organi naredili po seznanitvi z omenjenim pobegom?

3. Kako strokovni organi in pristojne službe izvajajo nadzor na meji z Italijo in Hrvaško?

 

Spletno uredništvo