Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in ameriški predsednik Donald Trump sta 27. julija 2025 v škotskem Turnberryju sklenila okvirni trgovinski sporazum, s katerim sta se izognila napovedani uvedbi visokih carin na evropsko blago.
Dogovor, ki je bil dosežen le nekaj dni pred Trumpovim rokom za uvedbo 30-odstotnih carin, naj bi pomembno vplival na evropsko gospodarstvo, zlasti avtomobilsko industrijo.
Dogovor olajšuje breme evropskih izvoznikov
V skladu z dogovorjenimi pogoji bo večina evropskega blaga v ZDA obdavčena s 15-odstotno carino – precej nižje od sprva napovedanih 30 %, a še vedno višje od predhodne povprečne carinske stopnje 4,8 %. Za avtomobilsko industrijo, ki zaposluje kar 13 milijonov ljudi po EU, to pomeni občutno olajšanje, saj bi brez dogovora za izvoz veljala skoraj 28-odstotna carina.
Kljub temu se nekateri proizvajalci – zlasti v Nemčiji – pritožujejo, da tudi 15-odstotna dajatev pomeni pomemben strošek. Vendar pa jo večina analitikov ocenjuje kot “visoko, a sprejemljivo” ceno za ohranitev dostopa do ameriškega trga.
Širši vpliv: od letal do zdravil
Dogovor vključuje tudi dvostranske carinske oprostitve za specifične sektorje: letalsko industrijo, kemično proizvodnjo, polprevodnike, določene kmetijske proizvode in kritične surovine. V jeklarski industriji sta strani dosegli kompromis, ki predvideva znižanje obstoječih 50-odstotnih carin in uvedbo sistema kvot – podrobnosti še niso povsem znane.
Za farmacevtske izdelke in polprevodnike bo prav tako veljala 15-odstotna carina. S tem so preprečene še višje stopnje obdavčitve, s katerimi je Trump grozil v začetku leta – ponekod tudi do 200 %.
Obsežne naložbene obveznosti EU
Evropska unija se je v okviru dogovora zavezala k dodatnim naložbam v ameriško gospodarstvo. V prihodnjih letih naj bi v ZDA vložila kar 600 milijard dolarjev (ok. 510 milijard evrov). Poleg tega bo v treh letih od ZDA kupila energente (zemeljski plin, nafto, jedrsko gorivo) v vrednosti 750 milijard dolarjev, kot del strategije nadomestitve ruskih virov energije.
Dogovor vključuje tudi nakup ameriške vojaške opreme – države članice EU, ki so se zavezale k povečanju izdatkov za obrambo v okviru Nata, bodo ta sredstva v veliki meri namenile ameriškim dobaviteljem.
Naslednji koraki in politična ozadja
Sporazum je trenutno označen kot “okvirni” in ga morajo še odobriti države članice EU. Pričakovati je dodatna pogajanja, predvsem glede izjem – na primer za alkoholne pijače, kar zadeva predvsem Francijo in Nizozemsko. Evropski veleposlaniki se bodo po poročanju France24 danes sestali na usklajevalnem srečanju.
Analitiki ocenjujejo, da je dogovor pomemben korak k stabilizaciji trgovinskih odnosov med EU in ZDA. Letna trgovinska menjava med obema partnericama namreč presega 1.900 milijard dolarjev, kar predstavlja kar 30 % svetovne trgovine. EU ima presežek v blagovni menjavi, ZDA pa pri storitvah, kar ustvarja relativno uravnotežen gospodarski odnos.
Sporazum tako sicer ne odpravlja vseh ovir, a predstavlja pomembno zavoro pred ponovitvijo trgovinske vojne, kot smo ji bili priča v Trumpovem prvem mandatu. Evropa si s tem odpira vrata za več stabilnosti v času gospodarskih in geopolitičnih izzivov.a
Spletno uredništvo