Glede na COVID politiko aktualne vlade ter izjave o tem, kako naj bi COVID-19 pripeljali do endemične faze in ga uvrstili v zdravstveni sistem tako kot vsako drugo nalezljivo bolezen, je najmanj nerazumljivo, zakaj tako vlada in Nacionalni inštitut za javno zdravje namenjajo dodatna javna finančna sredstva za obvladovanje in boj proti bolezni.

Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec je na vlado naslovila pisno poslansko vprašanje v zvezi z ukrepi na področju obvladovanja širitve COVID-19.

Po poročanju časopisa Finance je Nacionalni inštitut za javno zdravje v začetku letošnjega januarja objavil javno naročilo:

»Promocijske aktivnosti v okviru projekta Ukrepi na področju obvladovanja širitve COVID-19 s poudarkom na ranljivih skupinah prebivalstva«.

Dobili so pet ponudb in ob upoštevanju še drugih meril izbrali najdražjo. Oddala jo je družba Ascanius Media iz Ljubljane v vrednosti 170.800 evrov, točno toliko, kot je bila meja za dopustnost ponudbe.

Oktobra 2022 je koalicija v Državnem zboru RS sprejela Zakon o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženja posledic nalezljive bolezni COVID-19 na področju zdravstva oziroma t. i. izhodni covid zakon. V Poslanski skupini SDS so opozorili na več spornih členov zakona, med drugim tudi na 33. člen, s katerim je bilo Nacionalnemu inštitutu za javno zdravje za izvajanje nalog s področja javnega zdravja, povezanih s COVID-19, zagotovljenih 8,7 milijonov evrov.

Glede na COVID politiko aktualne vlade, ter izjave o tem, kako so COVID-19 pripeljali do endemične faze in ga uvrstili v zdravstveni sistem – tako kot vsako drugo nalezljivo bolezen, je najmanj nerazumljivo, zakaj tako aktualna vlada kot Nacionalni inštitut za javno zdravje namenjajo dodatna javna finančna sredstva za obvladovanje širjenja te bolezni?

Še toliko bolj zato, ker sta cepljenje in še posebej promocija cepljenja od junija 2022 povsem zastala.

Po podatkih na spletni strani cepimose.si se v zadnjih tednih proti COVID-19 cepi le še po nekaj deset ljudi na dan, medtem ko se je večina tistih, ki jih COVID-19 še skrbi in so se težjemu poteku bolezni poskušali izogniti z dodatnimi odmerki cepiva, cepila že oktobra.

Poslanska vprašanja navajamo spodaj:

  • Zakaj se je Nacionalni inštitut za javno zdravje odločil za projekt »Promocijske aktivnosti v okviru projekta Ukrepi na področju obvladovanja širitve COVID-19 s poudarkom na ranljivih skupinah prebivalstva«? Kaj je namen projekta oziroma katere cilje konkretno se bo zasledovalo?

  • Koliko kampanj za promocijo cepljenja proti COVID-19 je bilo izvedenih od junija 2022 do danes? Kdo so bili izvajalci? Koliko finančnih sredstev je bilo namenjenih?

  • Koliko finančnih sredstev od 8,7 milijonov evrov, kolikor jih je Nacionalni inštitut za javno zdravje dobil s t. i. izhodnim covid zakonom, je bilo do danes porabljenih in za katere aktivnosti?