Protest proti krivosodju v Celju, 15.4.2025

Danes se je v središču Celja zbralo več sto podpornikov, ki so jasno in glasno izrazili podporo predsedniku Slovenske demokratske stranke Janezu Janši.

Zbrani so s transparenti, slovenskimi zastavami in odločnimi sporočili pokazali, da ne pristajajo na zlorabe pravosodja in politično motivirane postopke, ki spodkopavajo zaupanje ljudi v pravno državo.

Dogodek je potekal v mirnem, a odločnem duhu, saj se je znova pokazalo, da Slovenci ne bomo tiho, ko gre za resnico, pravičnost in spoštovanje demokratičnih načel. S protestnim shodom so prisotni želeli izraziti svojo razočaranost nad stanjem v slovenskem sodstvu ter hkrati izkazati zvestobo vrednotam, ki jih zastopa Janez Janša.

Med govorci na shodu so bili številni vidni predstavniki SDS ter posamezniki, ki so vsak po svoje poudarili pomen enotnosti, vztrajnosti in poguma.

Jelka Godec, vodja poslanske skupine SDS, je v svojem govoru poudarila:

“Nismo pred sodiščem prvič. Veliko vas je bilo na Roški in pred desetimi leti smo se spet srečali pred sodiščem v Ljubljani. Takrat smo mislili, da ne bomo nikoli več pred sodiščem. Danes smo spet tukaj in jim sporočamo, da smo vztrajni in da zahtevamo državo nazaj! Pravijo, da je pri nas sodstvo šibko, da primanjkuje ljudi, da ni urejeno sistemsko … Sodstvo v Sloveniji ni šibko. Ima zelo velik vpliv, celo večjega od zakonodajne in izvršilne veje oblasti. Neenakost sodišč in dolgotrajnost procesov uničujeta življenja in družine, zastaranje procesov pa pušča madež krivde na nedolžnih ljudeh. V sodnih dvoranah se ohranja vpliv globoke države. Verjamem, da bomo do konca vztrajali, kot smo vztrajali že marsikdaj prej, in da tokrat ne bomo dopustili, da nam državo držijo ugrabljeno še naprej. Državo si bomo vzeli nazaj!”

Zvone Černač, je izpostavil:

“Ustava RS v 2. členu določa, da je Slovenija pravna država. Če bi bila Slovenija zares pravna država, potem nas danes ne bi bilo tu. Če bi to držalo, potem ne bi bilo političnega procesa Trenta – 14 let mrcvarjenja nedolžnih ljudi. Tokrat so se poslužili najbolj absurdne obsodbe. Prvoobtoženi je nekdanji direktor zasebne gospodarske družbe, ki mu sodijo, ker naj bi to družbo oškodoval s tem, ko je podpisal pogodbo za 120.000 €, posest pa je kasneje prodal za 140.000 €. V tem političnem procesu Trenta sta tožilca ista kot v primeru podrtije na Litijski 51, ki jo je Golobova vlada preplačala za tri milijone evrov. In kako tožilca delujeta v tistem primeru? Pogodbo je podpisala ministrica Dominika Švarc Pipan, pa je ni med obtoženimi! Prav tako ni med obtoženimi predsednika vlade Goloba ali finančnega ministra Boštjančiča.”

Luka Simonič, predsednik SDM, je mladim položil na srce pomembnost aktivnega državljanstva:

“Desnica je v Sloveniji dovolj pretrpela. Večkrat so bili desničarji tisti, ki so jih naganjali v Argentino in pobijali v jamah. Čas je, da temu rečemo konec in da konec rečemo srbski mafiji, ki še vedno vodi Slovenijo in ima župana v glavnem mestu. Čas je, da se tiste, ki želijo delati za Slovenijo, neha preganjati iz države. Čas je za okolje, ki bo delalo za mlade in za Slovence – ne pa za tiste, ki si polnijo privilegirane žepe in živijo na račun davkoplačevalcev.”

Dr. Anton Žunter je opozoril na zaskrbljujoče zlorabe sodne veje oblasti:

“Danes sem tukaj, ker imam rad domovino in ker imam dovolj 40-letnega preganjanja Janeza Janše. Vse se je začelo na Roški. In danes postajamo jezni, kot smo bili jezni leta 1988 – in jih ne bomo več prenašali v tišini.”

Andrej Kosi je zbrane pozval k enotnosti in odločnosti:

“Danes smo tukaj, da pokažemo, da je pred nami nova budnica in nova pomlad. Tako kot smo se pred 35 leti odločno uprli Beogradu, se danes odločno upiramo eliti iz Murgel. Čas je, da Slovenijo popeljemo na pot razuma, demokracije in pravosodja. Zbrali smo se pred stavbo, kjer naj bi potekala sodba v imenu ljudstva. Je to sodba v imenu mene, tebe in vseh nas, ki smo tukaj? Ne – to je sodba v imenu elite iz Murgel. In danes smo tukaj, da tej eliti rečemo NE!”

Klea Jeretič, predstavnica mlajše generacije, je poudarila pomen resnice:

“Danes ne gre za enega človeka. Ne gre za levo ali desno. Gre za to, ali bomo v Sloveniji še znali ločiti med pravico in političnim interesom.”

Karin Planinšek je izpostavila, da ne gre le za posameznika, temveč za vse nas:

“Nasprotna stran je začela izgubljati in se nas bojijo. Zato postajajo vse bolj ekstremni, agresivni in nastrojeni. Kar naj bodo – mi se ne bomo uklonili. Zaposlenim na celjskem sodišču pa: sram vas je lahko, da počnete takšne umazanije. Vas bi morali zapreti, ker vsak dan pljuvate po pravni državi in vladavini prava.”

Alenka Helbl je spomnila na vrednote, ki nas povezujejo:

“Z lažjo, prevaro, manipulacijo in žaljivkami vladajo naši domovini. Z norčevanjem iz pridnih Slovencev, iz starejših, ki so gradili naše domove, in mladih, ki iščejo svojo pot, si polnijo žepe in s prstom kažejo na druge!”

Bojan Podkrajšek pa je zaključil s pozivom k pogumu:

“Zadnjič mi je hrvaški državljan dejal: ‘Državo imate 35 let, rušite pa ključnega osamosvojitelja. To v naši državi ni mogoče.’”

Protest v Celju ni bil le izraz podpore enemu človeku, ampak jasno sporočilo vsem, ki verjamemo v poštenost, zakonitost in odgovornost. Gre za spopad s krivosodjem – sistemom, ki bi moral služiti ljudem, a pogosto deluje proti njim. V SDS in širši skupnosti podpornikov verjamemo, da bomo skupaj – v dobrem in slabem – še naprej branili resnico in pravico.

Stop krivosodju – za Slovenijo, ki spoštuje svoje ljudi!

 

Spletno uredništvo