Poslanska skupina Slovenske demokratske stranke je v parlamentarno proceduro vložila predlog zakona o spremembah in dopolnitvi zakona o osnovni šoli. 

Sodobni vzgojno-izobraževalni procesi morajo z upoštevanjem razvojnih značilnosti otrok in učencev zagotavljati podporo celostnemu intelektualnemu, čustvenemu, moralnemu, socialnemu in telesnemu razvoju otrok in učencev ter jih opolnomočiti, da bodo pripravljeni in motivirani za vseživljenjsko izobraževanje in učenje, za sodelovanje v demokratični družbi ter bodo hkrati znali poskrbeti za razvoj življenjske odpornosti in prožnosti.

Razvoj na področju digitalnih tehnologij je v zadnjih desetletjih globoko spremenil družbo, v kateri živimo. V naslednjih letih se spremembe, ki izhajajo iz razvoja digitalnih tehnologij, obetajo pri vseh poklicih, znanstvenih disciplinah in posledično tudi pri učnih načrtih. Te spremembe zahtevajo, da v skladu z njimi vse otroke izobrazimo, da bodo lahko postali kritično razmišljajoči in kompetentni državljani, ki bodo v najširšem možnem smislu prispevali in oblikovali družbo prihodnosti.

Ne glede na vse navedeno pa je vključenost vsebin računalništva in informatike v obvezni del veljavnega učnega načrta za osnovne šole v Sloveniji minimalna. Zajema le osnovno znanje dela s podatki ter razpravo o globalizaciji in vplivu digitalnih tehnologij na družbo. Samostojnega predmeta za razvijanje digitalnih kompetenc in uporabe informacijsko-komunikacijske tehnologije v obveznem predmetniku ni.

Zaradi vsega navedenega je Poslanska skupina SDS pripravila predlog sprememb in dopolnitev Zakona o osnovni šoli, s katerimi predlaga uvedbo obveznega predmeta računalništvo in informatika v osnovne šole. S tem bi učenci pridobili in razvili temeljna znanja računalništva in informatike ter spretnosti pri razvijanju teh znanj.

Vložen dokument predloga zakona se nahaja TUKAJ.

 

Spletno uredništvo