Poslanec stranke Nova Slovenija (NSi) Aleksander Reberšek se je v zadnjih dneh znašel pod pritiskom groženj, potem ko je v javnih nastopih izpostavil pereča vprašanja povezana z romsko skupnostjo in opozoril na konkretne primere nasilja in socialne nepravičnosti.
V objavi na družbenih omrežjih je Reberšek izrazil zaskrbljenost nad dejstvom, da je postal tarča grobih napadov prav zaradi zavzemanja za to, da bi »otroci hodili v šolo, zdravi ljudje delali, kršitelji zakonov pa bili sankcionirani«. Po njegovih besedah ne gre za napad na celotno romsko skupnost, ampak za poziv k spoštovanju zakonov in osnovnega reda.
Poudarek: proti nasilju, ne proti narodni skupnosti
»Vsi Romi niso enaki,« je poudaril Reberšek, ter dodal, da poziva k enaki obravnavi vseh državljanov ne glede na njihov izvor. Njegovo stališče pa je očitno sprožilo precejšnje razburjenje – poslanec je prejel tudi neposredno grožnjo s smrtjo, ki jo je objavil javno. V sporočilu, polnem sovražnega jezika, mu neznani pošiljatelj grozi z likvidacijo.
Protesti in javna podpora
Reberšek je bil edini predstavnik NSi, ki se je osebno udeležil protestov proti nasilju, povezanemu z romsko problematiko – tako v Ljubljani kot v Šentjerneju. Na slednjem se je marca letos zbralo več tisoč ljudi, ki so opozarjali na občutek nezadostne zaščite prebivalcev ob nasilnih incidentih. Protesti v Ljubljani so bili manj množični, a z jasnimi zahtevami po večji varnosti in spoštovanju prava.
V nadaljevanju se je poslanec zahvalil tudi članom romske skupnosti, ki so mu izrazili podporo. »Hvala tistim Romom, ki se oglašate in se strinjate z mojim prizadevanjem. Vi ste dokaz, da je mogoče sobivati, prispevati in biti del družbe,« je zapisal.
Širši kontekst in politični odziv
Reberškovo javno delovanje glede romske problematike ni novo – že večkrat je v parlamentu izpostavil vprašanja zlorabe socialnih pomoči, pomena dela in vladavine prava. Nova grožnja pa predstavlja resnejšo varnostno grožnjo in opozarja na potrebo po jasni družbeni razpravi o mejah svobode govora in odzivnosti državnih institucij na varnostno ogrožene predstavnike javnosti.
V NSi poudarjajo, da bodo tudi v prihodnje podpirali prizadevanja za vzpostavljanje reda, varnosti in enake obravnave vseh državljanov. V ozadju aktualnih dogodkov ponovno odmevajo tudi predlogi več županov iz jugovzhodne Slovenije, ki so že večkrat predstavili konkretne ukrepe za izboljšanje razmer – a ostajajo, kot trdijo, večinoma preslišani s strani vlade.
Spletno uredništvo