V Avditoriju Ministrstva za obrambo je bila danes, v sredo, 6. marca, predstavitev poteka razvoja oblačilnega sistema in obutve za Slovensko vojsko. Predstavitve, na kateri so sodelujoči podali tudi ugotovitve analize obutve Slovenske vojske, se je udeležil minister za obrambo Karl Erjavec.
Na Ministrstvu za obrambo več kot desetletje sistematično razvijajo in izboljšujejo oblačilni sistem in obutev Slovenske vojske. Pri tem sodelujejo tako z domačimi raziskovalnimi institucijami kot s proizvajalci. Na današnji predstavitvi so proces razvoja, rezultate analiz, trenutno stanje in načrte predstavili generalni direktor Direktorata za logistiko na Ministrstvu za obrambo mag. Željko Kralj, redni univerzitetni profesor in znanstveni svetnik iz Oddelka za avtomatiko, biokibernetiko in robotiko Instituta Jožef Stefan prof. dr. Igor B. Mekjavič ter profesorica na Fakulteti za strojništvo Univerze v Mariboru in vodja Laboratorija za barvanje, barvno metriko in ekologijo plemenitenja dr. Darinka Fakin.
Minister za obrambo Karl Erjavec, ki je ob nedavnih težavah pripadnikov Slovenske vojske z obutvijo, zahteval neodvisno analizo škornjev, je bil s predstavljenim zelo zadovoljen. Kot je dejal, slovenskega vojaka opremljamo na podlagi raziskav slovenskih strokovnjakov, skoraj 75 odstotkov uniforme slovenskega vojaka pa izdelujejo slovenski proizvajalci. »Standardi so visoki in spoštovani,« je izpostavil minister Erjavec, ki je analizo obutve spodbudil z željo ugotoviti, kje je vzrok težav. »Vidimo, da to ni samo posebnost Slovenije, ampak se tudi druge vojske soočajo s podobnimi težavami. Kot minister za obrambo si zlasti želim, da bi naše vojaki imeli dobro opremo in bi se v njej dobro počutili, da bi ta oprema bila varna,« je povedal Karl Erjavec. Kot bistveno je izpostavil, da »materiali, ki jih uporabljamo, dosegajo predpisane standarde, pomembna pa sta skladiščenje in vzdrževanje.« Zavzel se je, da se ob morebitnih težavah poskušajo poiskati in odpraviti razlogi, kot tudi za dvig zavedanja o pomenu ustreznega vzdrževanja. Ob tem je dejal, da so nekateri posamezniki lahko bolj dovzetni za določene poškodbe kot drugi. Minister za obrambo je izrazil prepričanje, da bo tudi nova bojna uniforma, vključno z obutvijo, za katero bo ministrstvo razpise v vrednosti nekaj več kot enajstih milijonov evrov objavilo letos, še boljša in bo nudila več ugodja.
Mag. Željko Kralj, generalni direktor Direktorata za logistiko, pristojen za izvedbo postopkov naročanja oblačilnega sistema za pripadnike Slovenske vojske je povzel rezultate analize kakovosti škornjev, izdelanih v letih izdelanih 2015 in 2016 ter dobavljenih leta 2017, ki sta jo na predlog ministrstva lani izvedla Inštitut Jožef Stefan in Zavod IRCUO – Industrijski razvojni center za usnjarsko in obutveno industrijo iz Žirov. Testirali so letne in zimske škornje, skupaj 18 parov, med njimi pa so bili tudi škornji, ki so jih pripadniki uporabljani na lanski vaji Slovenske vojske na Norveškem. Testiranje ni pokazalo odstopanja od kakovosti oziroma je, kot je poudaril mag. Kralj, kakovost škornjev skladna z evropskimi standardi. Karakteristike škornjev celo presegajo zahteve iz razpisnih pogojev in standardov, in sicer v primeru sile pretrganja med podplatom in zgornjim delom vojaškega škornja za 20 odstotkov. Kot je pojasnil, je ministrstvo v fazi reklamacijskega postopka z Alpino za poškodovano obutev. Ob tem je izpostavil, da v preteklosti z navedenim dobaviteljem glede uveljavljanja garancije ni bilo težav. Generalni direktor je povedal, da bo ministrstvo predvidoma še ta mesec objavilo razpise za dobavo novih uniforme in obutve za Slovensko vojsko. Kot je dejal mag. Kralj, bodo določene spremembe tako pri letnih kot zimskih škornjih. Za nakup več vrst tkanin je razpis že objavljen, pri čemer ima nova tkanina iz mešanega materiala po izvedenih testiranjih tudi do petkrat boljše mehanske lastnosti kot tkanina iz bombaža, iz katere je bojna uniforma Slovenske vojske. Razpisu za nabavo tkanine bo sledil razpis za šivanje uniform in pogodba za nakup gotovih artiklov bojne uniforme, pri čemer načrtujejo dobavo več kot sto različnih kosov uniforme in obutve. Prve dobave naj bi bile izvedene konec letošnjega leta, glavnina pa v naslednjem letu.
Dr. Igor Mekjavić iz Instituta Jožef Stefan je v okviru predstavitve poudaril, da so v sodelovanju z Ministrstvom za obrambo leta 2004 razvili strategijo, na podlagi katere imamo danes v Sloveniji laboratorij in opremo za razvoj zaščitne opreme in njeno vrednotenje. Delo so izjemno obširno zastavili, saj so razvili orodje za testiranja, na podlagi katerih so v laboratoriju opravili testiranja vseh oblačilnih sistemov Slovenske vojske tako za delo doma kot v mednarodnih operacijah in misijah. Tako so oblačilne sisteme v laboratoriju testirali v pogojih pragozda v Maliju, za najvišje višinske razmere, pa tudi za puščavske razmere v Afganistanu. »Oprema je delovala primerno in je zavarovala uporabnika,« je poudaril dr. Mekjavić in dodal, da je govoriti o posameznem delu oblačilnega sistema napačno, saj vsi deli obleke, vključno s škornji delujejo soodvisno. Dejal je, da so lastnosti škornjev iz let 2016-2018 enake lastnostim škornjev iz leta 2006, medtem ko so novi škornji, ki jih za potrebe Slovenske vojske zdaj razvijajo z uporabo tako imenovanega toplotnega manekena, veliko boljši. Pri vseh škornjih so preverjali toplotno izolacijo oziroma operativno sposobnost prehajanja simuliranega znoja z noge skozi škorenj, kot tudi kako se voda zadržuje v škornju. Čeprav vsi testirani škornji izpolnjujejo standarde, zadnji škorenj po uporabnosti in udobju močno izstopa, je še dejal dr. Mekjavić.
Dr. Darinka Fakin iz Fakultete za strojništvo je predstavila izdelavo sodobnih, okolju primerljivih kamuflažnih materialov za doseganje mimikrije v različnih okoljih. V okviru projektov z ministrstvom so, kot je dejala, primerjali refleksijske vrednosti kamuflažnih tkanin Slovenske vojske in vrednosti, ki jih izmerimo v naravi, izdelali so nove standarde za obstoječo uniformo Slovenske vojske z ustrezno refleksijo v NIR področju ter določili barvne vrednosti za materiale v naravi. Predstavila je tudi izboljšave, ki so nastale na podlagi izkušenj pri uporabi, in se nanašajo na obstojnost barv ter strukturo in kakovost tkanin.