V Sloveniji je na obisku misija Evropske ljudske stranke, ki preverja stanje na področju vladavine prava, demokracije in medijev – a se oblastniki srečanja z evropskimi poslanci izogibajo. Takih težav, pa ni imel nekdanji predsednik Programskega sveta RTV Peter Gregorčič.

Ta se je z evropskimi poslanci sestal in jim podrobno razložil, na kak način Golobova vlada povzroča erozijo vladavine prava v Sloveniji. Razložil jim je vse podrobnosti, s katerimi so se trenutni oblastniki polastili medijev, sodišč in drugih institucij, in predstavil svoj pogled na politično kadrovsko čistko, ki jo je trenutna vlada izvedla na RTV Slovenija.

 

Poslancem je tudi razložil, da ima Slovenija veliko težav z vladavino prava, saj imamo nefunkcionalno ustavno sodišče, ki je v lastnem sklepu samo izjavilo, da  “Ustavno sodišče ne more uresničiti svoje ustavne vloge v razumnem času, skladno z načelom učinkovitega sodnega varstva”.

Vse to pa omogoča avtoritarnemu režimu Roberta Goloba prosto pot do političnega podrejanja institucij, ki bi morale biti neodvisne.

 

Opozaril je tudi na to, da  je bila edina pravna možnost za nasprotovanje temu ustavna pritožba na Ustavno sodišče, ki je sprva začasno zadržalo izvajanje zakona. Tudi ta varovalka je popustila, ko je vlada skušala vplivati na odločitev sodišča preko političnega pritiska in domnevnih dogovorov z nekaterimi sodniki ob podpori prejšnje Evropske komisije. Kasneje je sodišče z minimalno večino (4 proti 1) začasno zadržanje umaknilo. Po Gregorčičevem mnenju je to jasen znak, da je najvišja instanca v državi podlegla političnemu pritisku, in s tem ustvarila nevaren precedens.

Accetto priznal, da vpliva na tempo odločanja

Na Ustavnem sodišču je z opustitvijo zaščite zakonitosti prenehalo učinkovito varovanje človekovih pravic in neodvisnosti institucij, kar po mnenju Gregorčiča pomeni popolno podreditev institucij politični oblasti. Primer naj bi bil po njegovem podoben dogajanju na Madžarskem in Poljskem, kjer je po prevzemu oblasti prišlo do političnih čistk v sodstvu in javnih institucijah.

Ostro proti Accettu

Gregorčič je ostro kritiko uperil proti takratnemu predsedniku Ustavnega sodišča Mateju Accettu. Accetto naj bi javno pokazal, da vodi primer RTV in vpliva na tempo odločanja. Izjave Accetta novinarjem razkrivajo, da se ne mudi z odločitvijo, ker ni več začasne zadržanosti – kar avtor dojema kot izgovor za zavlačevanje. Pri tem Gregorčič izpostavlja tudi, da je primer je še vedno nerešen, več kot dve leti po vložitvi pritožbe.

Nekdanji predsednik ustavnega sodišča dr. Matej Accetto (Vir: STA)

Evropske poslance je prav tako opozoril na neuspešno komunikacijo z Evropsko komisijo. Meni, da bi lahko prav Evropska komisija preprečila spodkopavanje pravne države v Sloveniji, če bi pravočasno ukrepala. Ursula von der Leyen na njegove pozive ni reagirala.

 

Spletno uredništvo